Očkovanie proti heroínu: účinná látka je na svete!

Vedcom sa podarilo vyvinúť experimentálnu vakcínu na liečbu heroínovej závislosti. Taká vakcína by určite bola obrovským plusom pre zdravie aj bezpečnosť celej populácie.

Očkovanie proti heroínu: účinná látka je na svete!

Vedcom sa podarilo vyvinúť experimentálnu vakcínu na liečbu heroínovej závislosti. Taká vakcína by určite bola obrovským plusom pre zdravie aj bezpečnosť celej populácie. No existuje stále veľa otáznikov.

Ochrana mozgu 

Pri použití bežnej liečby, ktorá sa teraz používa pri návyku na heroín, je asi najväčším problémom recidíva drogovej závislosti. Experimentálna vakcína vraj môže tomuto opätovnému vzniku závislosti zabrániť. Bola vyvinutá v Scripps Research Institute v Kalifornii a funguje takto:

  • Dokáže „oklamať“ ľudský imunitný systém tak, aby si o heroíne myslel, že ide o patogén (podobne ako baktéria alebo vírus). Dôjde tak k zvýšeniu tvorby protilátok a tie držia drogu ďalej od mozgu, ktorý je primárne zodpovedný za vznik závislosti.
  • Kim Janda, vedúci výskumu, hovorí, že dôjde k vytvoreniu akejsi „steny“, ktorá bráni heroínu dostať sa do centier potešenia. V krvnom obehu tiež pôsobia na drogu enzýmy, rozkladajú ju a tá stráca svoju schopnosť prenikať do mozgu.
  • Pretože ľudské telo veľmi rýchlo začína drogu rozkladať na niekoľko vedľajších produktov (posledný z nich je morfín), bol samotný vývoj vakcíny veľmi ťažký. Vedci museli vytvoriť univerzálnu látku, ktorá bude schopná ovplyvniť imunitný systém tak, aby rozpoznal a vytváral protilátky proti všetkým týmto rozpadovým produktom skôr, ako sa dostanú do mozgu.

Hlodavce bez záujmu 

Počas experimentu boli krysy najprv vystavené neobmedzenej dodávke drogy (dostávali ju rozpustenú vo vode). Detoxifikácia potom trvala asi jeden mesiac, teda podobne dlho ako u človeka, ktorý prechádza liečbou závislosti.

  • Následne vedci rozdelili krysy do dvoch skupín a opäť dostávali neobmedzené množstvo drogy – no jedna skupina bola už naočkovaná novou vakcínou.
  • Bez očkovania dochádzalo k tomu, že krysy postupne zvyšovali množstvo prijímanej drogy. V prípade očkovanej skupiny si však hlodavce heroín vôbec nevšímali a prestali ho prijímať.
  • Takmer u žiadnej z naočkovaných krýs nedošlo k recidíve po znovuvystavení heroínu.

Jednoduchá cesta neexistuje 

David Shurtleff, zástupca riaditeľa inštitútu, sa vyjadril, že nejde o žiadny zázračný liek. Vakcína sa bude musieť užívať ako súčasť obsiahlej liečby. Rovnako ako u ľudí závislých od heroínu, ktorí stále túžia po droge aj napriek tomu, že prešli liečbou, tak aj u očkovaných krýs totiž boli zaznamenané pokusy užiť drogu. Hlavne vtedy, ak boli hlodavce v prostredí, kde predtým heroín dostávali. Niektoré zvieratá začali po droge túžiť a snažili sa ju znovu užiť aj napriek tomu, že vakcína bránila jej účinkom. Je tu teda stále množstvo prvkov, na ktoré skrátka očkovanie nestačí.

Výskumníci sa momentálne snažia nájsť zdroj financií pre budúce klinické testy v ľudskej populácii, ku ktorým by malo dôjsť azda niekedy koncom tohto roku.

(cabi)

Zdroj: www.voanews.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež