Ako pomôcť závislému? Buďte oporou, ale neobetujte sa
Na rozdiel od fyzicky chorých si ľudia trpiaci závislosťou často nechcú pripustiť svoj problém. Zatvárajú oči aj pred rizikami, ktoré z užívania návykových látok vyplývajú. Ako môžete takému človeku podať pomocnú ruku?
Kým začnete čokoľvek podnikať, je dobré zopakovať si pár pravidiel:
- Za uzdravenie je zodpovedný závislý, nie vy.
- Ten, komu chcete pomôcť, si najprv musí svoj problém uvedomiť a chcieť ho riešiť.
- Stanovenie reálnych cieľov a hraníc pomoci ochráni nielen vás. Pokiaľ sami nebudete v psychickej pohode, ťažko budete oporou niekomu ďalšiemu.
Najprv sa porozprávajte
- Začnite obyčajným rozhovorom z očí do očí. Priateľský dohovor je menej zastrašujúci než nátlak skupiny.
- Vyhraďte si čas, nájdite miesto, kde vás nikto nebude rušiť.
- Snažte sa hovoriť pokojne, nezvyšujte hlas, nevyjadrujte rozhorčenie.
- Zabudnite na výčitky. Namiesto toho prejavte svoje obavy s pochopením a súcitom. Pre závislého je jednoduchšie prijať váš strach, než výčitky.
- Uistite sa, že je závislý pripravený vám načúvať. Porozprávajte sa o nepríjemných situáciách, ktoré súviseli so závislosťou a ovplyvnili priamo vás.
- Pokiaľ je závislý ochotný vypočuť váš názor a obavy, zaveďte reč na možnosť odbornej pomoci.
- Ak sa stiahne a zaujme obranný postoj, rozhodne ho nezastrašujte a nehrozte mu. Dajte mu čas a prizvite na pomoc ďalších členov rodiny a priateľov. Urobte to, zvlášť keď závislému hrozí v súvislosti s drogami vážne nebezpečenstvo alebo keď absolútne ignoruje všetky ponuky pomoci.
Zapojte členov rodiny a priateľov
Usporiadajte schôdzku, kam pozvete ľudí, ktorí majú o daného človeka starosť a chcú mu pomôcť. Všetko by sa malo odohrávať v mieste, kde sa závislý cíti bezpečne, v známom prostredí. Dajte mu voľnosť, nezamykajte ani mu nijako inak nebráňte v odchode.
Keď dorazí, vysvetlite mu, že ste všetci znepokojení jeho správaním. Hovorte jednotlivo o tom, ako sa vás jeho správanie dotýka. Povzbuďte ho, keď o vás prejaví záujem. Rozveďte diskusiu na ďalšie možné dôsledky užívania drog. Informujte ho o možnostiach liečby. Ak je ochotný, navštívte s ním odborníka. Ak aj naďalej pomoc odmieta, nechajte ho odísť. Nemôžete ho nútiť k liečbe proti jeho vôli.
Podpora blízkych je zásadná
Pokiaľ závislý človek súhlasí s liečbou, rozhodne pre vás všetko nekončí, ba naopak. Vaša podpora je zásadná.
- Navštevujte ho, posielajte mu balíčky, podieľajte sa na liečbe. Ponúknite pomocnú ruku, buďte ochotní.
- Vytvorte pevné zázemie. Neberte však všetku zodpovednosť na seba, závislý sa musí naučiť byť zodpovedný za svoje činy.
Vaša snaha môže naozaj veľmi pomôcť. Nič sa však nesmie preháňať. Je dôležité nastaviť si hranice. Pokiaľ závislý odmietne akúkoľvek pomoc, dajte mu najavo, že s tým nesúhlasíte. Možno budete musieť kontakt ukončiť v rámci zachovania vlastného duševného zdravia a emočnej pohody. Nevyčítajte si to. Závislý možno potrebuje klesnúť ešte hlbšie, aby sa mohol odraziť od dna, uvedomil si svoj problém a chcel sa liečiť.
(dos)
Zdroj: www.healthline.com/health/addiction/helping-an-addict