Medzi narkomanmi sa žltačka šíri rýchlo
Vírusové hepatitídy typu B a C predstavujú v mnohých prípadoch chronické a ťažko liečiteľné ochorenia. Vyústiť môžu až do cirhózy či rakoviny pečene. Ak máte čo i len najmenšie podozrenie, že by sa vás táto choroba mohla týkať, nechajte sa otestovať. Pomôžete sebe a ochránite pred nákazou i svoje okolie.
Túžba silnejšia než strach
Užívanie drog injekčnou formou je obrovským rizikom. Najmä v súvislosti s nákazou infekčnou hepatitídou. Štatistiky uvádzajú, že jediný narkoman infikovaný vírusom HCV (čo je pôvodca žltačky typu C) nakazí v prvých troch rokoch svojho ochorenia až 20 ďalších osôb. Jednou z príčin takého rýchleho šírenia tejto choroby je samotná povaha závislosti od drog. Túžba po ich užití môže byť natoľko silná, že prevýši obavy o vlastné zdravie. Závislý jedinec potom neváha požičiavať si cudziu ihlu alebo iné „nádobíčko“, ktoré je na vnútrožilovú aplikáciu návykovej látky potrebné.
Nevedieť je najhoršie
Ďalším dôvodom jednoduchého šírenia infekčnej hepatitídy je fakt, že nemusí byť, a často ani nie je, vo svojom začiatku sprevádzaná žiadnymi nápadnými príznakmi. Ochorenie o sebe dá nezriedka vedieť až vo fáze závažného pečeňového poškodenia, ktoré sa rozvíja s dlhším časovým odstupom. V prípade, že ste prišli do bližšieho kontaktu s použitou ihlou, ale aj krvou či inými telesnými tekutinami infikovaného jedinca, je viac než vhodné nechať sa čo najskôr otestovať. Včasné odhalenie hepatitídy zvyšuje šancu na jej vyliečenie. Zároveň znižuje nebezpečenstvo nevratného poškodenia pečene ako životne dôležitého orgánu.
Na infekčnú hepatitídu upozorní pozitivita protilátok v krvi nakazeného. Nadväzujúce testy potom pátrajú po prítomnosti samotného vírusu. Ak je potvrdená, je jasné, že je ochorenie aktívne a dotyčný môže infekciu odovzdávať ďalej.
(veri)
Zdroj:
www.drugabuse.gov