Ako môže pri drogovej závislosti pomôcť rodina
Význam rodiny je pri prekonávaní závislosti od drog celkom zásadný. Už len preto, že rodičia sú často tí, ktorí problém zistia ako prví.
Prevencia je základ
Rodina a rodičia predovšetkým sú dieťaťu vzorom ako v dobrom, tak aj v zlom. Ak si náš potomok zvykne, že sa večer bez televízie a piva neobíde, začne to pravdepodobne napodobňovať tiež. Podobne nie je dobrým príkladom užívanie liekov na každú bolesť hlavy. Dieťa prijme tieto vzorce správania za normálne, pretože iné stratégie poznať nebude. Naopak, ak si všimne, že otecko na oslave odmietol pohárik, pretože šoféruje auto alebo nemá na alkohol chuť, je to preň dobrý príklad k samostatnosti a schopnosti povedať neskôr „nie“.
Včas rozpoznať problém
Jednou z najvýznamnejších úloh rodičov je ohrozenie drogou u svojho dieťaťa včas rozpoznať. Často sa už na začiatku prejavuje týmito varovnými signálmi:
- nízka sebadôvera,
- strata radosti z rôznych činností, ktoré dieťaťu predtým prinášali zábavu,
- izolácia a osamelosť – pretrhávanie väzieb s okolím a nenadväzovanie nových,
- prejedanie sa – aj tak sa môže osamelosť prejaviť,
- nezvládanie bežných denných činností,
- neschopnosť znášať kritiku.
Keď už dieťa drogy berie
Neprestávajte svoje dieťa milovať, ale pomoc skôr ponúkajte, nevnucujte.
- Hlavne pokoj. Je to ťažké, ale vyplatí sa držať emócie na uzde. Čo je povedané alebo urobené v afekte, môže situáciu ešte viac zhoršiť.
- Hovorte. Zásadné pre rodičov je uvedomiť si, že na problém nie sú sami. Nedá sa odporučiť snažiť sa všetko skryť (napríklad s ohľadom na povesť rodiny). O situácii treba hovoriť – s dieťaťom, kamarátmi, učiteľmi.
- S citom. Rozhovor by sa mal odohrať v atmosfére pochopenia. Dieťa by nemalo mať pocit, že mu rodičia niečo zakazujú. Malo by pochopiť, že oň majú strach. Láskavosť a dôslednosť sa nevylučujú, naopak, musia sa dopĺňať.
- Vyhľadajte pomoc. Najlepšie je problém závislosti riešiť čo najskôr s odborníkom, dieťa by však k nemu malo prísť dobrovoľne.
(jav)
Zdroj: www.netdoktor.de