Jedna špinavá ihla môže poškodiť vaše zdravie na celý život

Prostredníctvom zdieľanej ihly si človek do svojej krvi môže priamo vstreknúť krv iného človeka, a to aj vtedy, keď sa nám ihla zdá na pohľad celkom čistá.

Jedna špinavá ihla môže poškodiť vaše zdravie na celý život

Prostredníctvom zdieľanej ihly si človek do svojej krvi môže priamo vstreknúť krv iného človeka, a to aj vtedy, keď sa nám ihla zdá na pohľad celkom čistá. Aj z nepatrného množstva cudzej krvi, ktoré je okom ťažko postrehnuteľné, sa môže do našej krvi dostať celá nálož škodlivých mikroorganizmov vrátane vírusu HIV alebo napríklad pôvodcu infekčnej žltačky.

Základné hygienické pravidlá pomôžu ochrániť zdravie

Odhaduje sa, že na celom svete je HIV nakazený každý piaty užívateľ injekčných drog a 30 percent nových prípadov infekcie HIV (mimo oblasti premorenej subsaharskej Afriky) ide na vrub práve zdieľaným ihlám pri aplikácii drog. Na druhej strane sa riziko prenosu HIV a ďalších ochorení prostredníctvom znečistenej ihly, samozrejme, netýka len užívateľov ilegálnych drog, ale všetkých ľudí, ktorí si z akéhokoľvek dôvodu aplikujú určité látky (často lieky) priamo do žily. Rizikové sú aj neprofesionálne tetovania alebo piercing robené nedostatočne sterilizovanými nástrojmi.

Pri aplikácii drog alebo iných látok priamo do žily by ste mali dodržiavať základné pravidlá, ktoré pomôžu zabrániť prenosu nebezpečných infekcií:

  • Nikdy nepoužívajte viackrát alebo nezdieľajte s inými ľuďmi ihly, striekačky, vodu či ďalšie náčinie potrebné na prípravu drogy.

  • Používajte len ihly a striekačky z dôveryhodného zdroja (lekáreň, výmena ihiel od terénnych pracovníkov).

  • Ak je to možné, použite na prípravu drogy sterilnú vodu; v opačnom prípade použite aspoň čistú vodu z dôveryhodného zdroja (čerstvá voda z kohútika).

  • Na prípravu drogy používajte len vlastné čisté náčinie.

  • Miesto na koži pred vpichom vydezinfikujte.

  • Použité ihly aj striekačky vyhoďte, nie však voľne do bežného odpadu; môžete ich vložiť napríklad do prázdnej plastovej fľaše, ktorú pred vyhodením zaskrutkujte, aby ste zabránili poraneniu a prípadnej infekcii ďalších osôb.

  • Tetovanie alebo piercing si nechajte robiť len v profesionálnych salónoch a uistite sa, že nástroje sú správne sterilizované.

Pamätajte na to, že v užívaní sterilných ihiel a čistého náčinia musíte byť dôslední. Aj jedna znečistená ihla môže poslúžiť ako prenášač nevyliečiteľnej infekcie (vírus HIV, žltačka typu C), ktorá vaše zdravie ovplyvní na celý život.

(vek)

Zdroj: www.womenshealth.gov

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež