Depresia a drogy idú ruka v ruke
Ľudia užívajúci drogy na sebe často pozorujú zmeny nálad. Niekedy ide o nie príliš významné výkyvy, môže však ísť tiež o depresiu v pravom zmysle slova, teda o chorobu.
Ľudia užívajúci drogy na sebe často pozorujú zmeny nálad. Niekedy ide o nie príliš významné výkyvy, môže však ísť tiež o depresiu v pravom zmysle slova, teda o chorobu. Prečo sa závislosť od drog a depresie vyskytujú tak často práve spoločne?
Začiatky a konce
Ľudia trpiaci v prvopočiatku depresiou niekedy užívajú drogy v snahe uľaviť si od nepríjemných pocitov a ťažkostí spojených s týmto ochorením. Na druhej strane však depresia môže byť následkom dlhodobého holdovania drogám. A to nielen kvôli samotným mechanizmom pôsobenia týchto látok, ale aj v súvislosti s finančnými, vzťahovými či inými problémami, ktoré so sebou dlhodobé užívanie prináša. Taká záťaž potom môže spustiť niektoré z doposiaľ spiacich závažných duševných ochorení, depresiu nevynímajúc.
Za všetko môže chémia
Rovnako ako iné duševné pochody je aj naša nálada výsledkom pôsobenia mnohých chemických zlúčenín v mozgu. Počas depresie je rovnováha medzi týmito látkami narušená. Dopamín, serotonín a noradrenalín, ktorých množstvo v centrálnom nervovom systéme regulujú lekári pomocou antidepresív, môžu byť nepriaznivo ovplyvnené nelegálnymi drogami, ako je pervitín, heroín, kokaín a ďalšie.
Abstinenčná skleslosť
Poklesnutá nálada býva súčasťou abstinenčných príznakov pri odobratí drogy.
Niekedy tak môže byť aj pre odborníkov náročné rozlíšiť taký stav od skutočnej depresie, ktorá mohla ísť s užívaním drog ruka v ruke.
Pritom nie vždy je nutné podobnú skleslosť riešiť nasadením antidepresív.
Môže vymiznúť aj sama spolu s odznením ostatných abstinenčných príznakov.
Ak ste užívateľom drog (vrátane alkoholu) a trápi vás depresia, neodkladajte pomoc odborníka. I keď vám droga môže od nepríjemných pocitov na chvíľu uľaviť, dlhodobo vašej psychike rozhodne neprospeje.
(veri)
Zdroj: www.netdoctor.co.uk