Chráňte si krv pred žltačkou
Hepatitída C je nebezpečné nákazlivé ochorenie prenášané krvou. Najčastejšie dochádza k infekcii u drogovo závislých osôb, a to predovšetkým u tých, ktorí si aplikujú drogy vnútrožilovo. Nákaza však hrozí aj ostatným.
Malý, ale zákerný
Prečo je tento typ žltačky taký nebezpečný? Vírus hepatitídy C je malý a nenápadný, svojmu nositeľovi spravidla nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti. Teda spočiatku. Ticho sa usadí v pečeni a tú pomaly, ale nezvratne ničí. Výsledkom je cirhóza pečene, zápalová prestavba a jazvenie pečeňového tkaniva, ktorá vedie nielen k známemu "tvrdnutiu pečene", ale hlavne k jej zlyhaniu. Ako "bonus" prináša hepatitída C často rakovinu pečene, neliečiteľné a veľmi nepríjemné ochorenie končiace smrťou.
Víťazná medicína?
Aj keď medicína kráča míľovými krokmi, organizmus dosiaľ nedokážeme hepatitídy C zbaviť. Neexistuje ani očkovanie proti tomuto ochoreniu. Už síce dokážeme zmierniť aj zastaviť infekciu, ale liečba je veľmi nákladná a zďaleka nie každý sa vylieči.
Pravidlá ochrany krvi
Keďže sa choroba šíri krvou, jedinou možnosťou, ako sa nenakaziť, je dôsledne chrániť svoju krv. Znamená to vždy a za každých okolností používať ihlu a striekačku jednorazovo, nikdy si nepichať drogu rovnakou ihlou opakovane a nikdy, za žiadnych okolností, nepoužívať ihlu, ktorú už použil ktokoľvek pred nami. Samozrejmosťou by mala byť dôkladná dezinfekcia miesta vpichu, ako prevencia infekcie nielen hepatitídy C, ale aj všetkých ostatných infekcií. A vôbec najlepšie je neužívať žiadne drogy.
Aj malá odrenina môže byť nebezpečná
Vírus hepatitídy C sa však nešíri len cez infikované ihly. Stačí akákoľvek odrenina, ktorá umožní prenos infikovanej krvi. Preto je dôležité chrániť sa aj pri pohlavnom styku, najmä s osobu, o ktorej si nie sme istí, že nie je prenášačom tohto ochorenia. Jedinou bezpečnou ochranou v tomto prípade je kondóm, ktorý vytvorí mechanickú bariéru medzi prípadnými odreninami (t. j. krvou) partnerov.
(zak)