Hovoríte s deťmi o drogách? Tipy, ako na to
Konverzácia je jedným z najmocnejších nástrojov, ktoré majú rodičia, v prevencii drogovej závislosti. Niektoré témy však môžu byť pre nadviazanie konverzácie s dieťaťom zložitejšie než iné. O čom a ako hovoriť s ohľadom na vek vášho dieťaťa?
Štruktúra konverzácie
Na začiatku si treba uvedomiť základné princípy, ktoré by táto konverzácia mala spĺňať, aby bola úspešná:
- Mala byť maximálne otvorená a úprimná.
- Aj nepríjemné témy sa dajú prebrať s pochopením.
- V hovore vyvažujte pozitívne a negatívne podnety.
- Majte na pamäti, že na tému drog a alkoholu môže dôjsť reč v rôznych situáciách, a buďte ku kontextu, v ktorom o nich hovoríte, pozorní. Inak budete s dieťaťom preberať tému po tom, ako sa opýta, čo sú to drogy, a inak napríklad po skúsenosti s drogovou závislosťou u svojho spolužiaka. Reálna skúsenosť môže jeho pohľad silno ovplyvniť.
Obsah prispôsobený veku
Pokiaľ je dieťa v predškolskom veku…
Predškolský vek je časom vytvárania zdravých návykov všeobecne. Otvára sa tu priestor dieťaťu vysvetliť účel bežných návykov. Môže sa napríklad stať, že sa vaše dieťa opýta, prečo ľudia fajčia či pijú alkohol, i keď ste im tvrdili, že je to nezdravé. Skúste im vysvetliť, že ľudia si sami volia, či s návykom začnú, ale nie je pre ne jednoduché sa ho potom zbaviť. Ich telo totiž môže látku vyžadovať.
Ako sa baviť s malým školákom
Na prvom stupni začínajú byť deti zvedavejšie a tiež sa u nich začína presadzovať vlastná jedinečnosť. Podporujte ich v tom, pokiaľ je to možné. Ide o ideálny čas začať sa s nimi baviť napríklad o reklame spojenej s legálnymi drogami a o tom, akú správu odovzdáva. Môžete tak porozumieť tomu, ako vaše dieťa premýšľa, a zároveň ho učíte byť všímavý k tomu, ako ho reklama a okolie môžu ovplyvňovať.
Na druhom stupni často prichádza prvá ponuka drog
V tomto období deti získavajú najčastejšie praktickú skúsenosť s drogami. O to dôležitejšie je na konverzáciu na túto tému nerezignovať. Môžete skúsiť začať takto: „Viem, že sme sa bavili o pití a drogách, keď si bol mladší, ale teraz je to ešte dôležitejšie, pretože sa môžeš stretnúť s tým, že ti niekto bude drogy ponúkať. V ten okamih by si mal mať dostatok informácií o ich nebezpečenstve, aby si dokázal na ponuku správne odpovedať. Nemusíš sa báť na čokoľvek opýtať. Chcem, aby si vedel, že som tu pre teba a môžeš sa so mnou vždy o všetkom porozprávať. Nie je nič, čo by si mi nemohol povedať.“
V tomto veku je pre deti ťažko pochopiteľný význam dlhodobých účinkov. Omnoho efektívnejšie je ukázať účinok drog v krátkodobom časovom horizonte. Napríklad pri cigaretách ho môžete ukázať najmä na vzhľade. Povedzte im o zápachu, „popolníkových“ ústach a akné, ktoré sa tým zhoršuje. Aj alkohol a ďalšie drogy vzhľad ovplyvňujú a pod ich vplyvom človek nevyzerá tak, ako to môže vyzerať vo filmoch alebo reklamách. Je preto dôležité odlíšiť ich od reality.
Podávajte pravdivé a detailné informácie
- Pripomeňte svojmu dieťaťu, že piť a fajčiť nie je žiadna norma. Je to jeho voľba a nemusí tlaku okolia podľahnúť. Ale pokiaľ sa mu to nepodarí, uistite ho, že ste tu pre neho a chyby spoločne napravíte.
- Všímajte si zmeny v okolí dieťaťa, porozprávajte sa s ním, pokiaľ zaznamenáte napríklad náhlu zmenu vo výbere priateľov.
- Pokiaľ vaše dieťa príde domov a je z neho cítiť alkohol alebo cigarety, reakcia by mala byť pokojná a vážna. Opýtajte sa, čo sa stalo, a vyjadrite svoje obavy. V prípade potreby vyhľadajte odbornú pomoc, napr. školského metodika prevencie.
- Nepreháňajte negatívne dopady drog, pokiaľ vaše dieťa neskôr zistí, že je realita iná, nemusí vám nabudúce veriť.
- Aktívne sa pýtajte a doplňujte informácie, ktoré vaše dieťa má zo školy.
- Vždy je dôležité, aby vaše dieťa vedelo, aké sú následky, pokiaľ užije drogy.
- Buďte dieťaťu príkladom a ponúknite, ale nevnucujte mu svoj názor.
Dôvera je základ
V neposlednom rade je dôležité budovať dôveru. To môžete dosiahnuť vypytovaním sa na bežné veci v každodennom živote. Je normálne, že každé dieťa občas podľahne tlaku okolia alebo bude chcieť experimentovať. Taká situácia neznamená zlyhanie. Ako rodič môžete dieťaťu ľahko pomôcť tým, že mu poskytnete bezpečný priestor, kde sa môže porozprávať o tom, čo ho trápi, bez odsúdenia a trestu.
(krif)
Zdroj:
https://drugfree.org/article/prevention-tips-for-every-age/