Nevoľnosť môže byť prejavom salmonelózy aj abstinenčných príznakov
Neviete, či sa pred toaletnou misou predkloniť, alebo rozopínať nohavice, pretože vás trápi hnačka aj zvracanie naraz? Možno vám ako príčina napadá črevná chrípka alebo salmonela. Možno. Pokiaľ ste však občasným konzumentom drog, pomýšľajte skôr na abstinenčné príznaky.
Telesné abstinenčné príznaky sú jedna z hlavných vecí, ktoré robia závislosť od opiátov, ako heroín, morfín a iné, takou nebezpečnou. Fyzická závislosť vzniká už po niekoľkých týždňoch užívania. A pokiaľ sa k nej užívateľ opiátov „dopracuje“, stačí, aby svoju dávku iba znížil, a telesné príznaky nastúpia.
Odvykacie príznaky sú rôzne a rozhodne veľmi nepríjemné. Patria medzi ne:
- bolesti brucha,
- nepokoj,
- hnačky,
- rozšírené zornice,
- nevoľnosť,
- vodnatý sekrét z nosa,
- potenie,
- zvracanie.
V situácii, keď závislý drogu berie dlho, pravidelne a vo veľmi vysokých dávkach a potom ju náhle vysadí, bývajú abstinenčné príznaky veľmi silné. Je preto pochopiteľné, že závislý je pre zmiernenie svojich príznakov schopný urobiť takmer čokoľvek. Aby toho nebolo málo, zároveň sa rozvíjajú príznaky psychické, ako halucinácie, a závislý po návykovej látke intenzívne túži.
Jogíni heroín neberú
Táto silná kombinácia kladie na závislého, ktorý chce s užívaním opiátov prestať, nesmierne nároky.
Určite existujú ojedinelé prípady, keď sa pacienti silnou vôľou alebo intenzívnou meditáciou zbavili svojho ochorenia bez odbornej pomoci. Ale u absolútnej väčšiny závislých od opiátov je už z podstaty veci silná vôľa nedostatkovým tovarom. Pre veľkú časť z nich predstavuje veľké úsilie sa pre odvykanie hoci len rozhodnúť, nieto ho ešte naozaj podstúpiť a vydržať.
Navyše, závislosť aj po zastavení užívania zostáva viac-menej po celý zvyšok života. Jediná ďalšia dávka väčšinu pacientov uvrhne späť do pôvodného stavu. A to ďalej znižuje účinnosť odbornej liečby.
Pokiaľ sa závislí od opiátov rozhodnú s užívaním prestať, nemali by sa na seba spoliehať. Pravdepodobnosť, že úskalia odvykania zvládnu sami, je mizivá a odborná pomoc prakticky nevyhnutná. Nevydarený pokus navyše ďalej znižuje odhodlanie s návykom skoncovať. Ideálne je preto obrátiť sa na lekárov alebo na špecializované centrá pre odvykanie drog. Substitučná liečba ako jediná totiž dokáže odvykacie príznaky zmierniť alebo odstrániť.
(zep)
Zdroj: Opiate withdrawal (www.nlm.nih.gov)