Kam sa obrátiť pri probléme s drogovou závislosťou

Potrebujete pre seba alebo niekoho z rodiny pomoc kvôli závislosti od návykovej látky? Napovieme, v ktorých zariadeniach hľadať podporu, akého typu podpory sa vám v nich dostane a ako zvládnuť prípadnú agresivitu závislého.

Kam sa obrátiť pri probléme s drogovou závislosťou

V Českej republike fungujú stovky centier, ktoré závislým a ich okoliu pomáhajú situáciu zvládať. Týchto takmer 1 500 zariadení poskytuje liečbu, poradenstvo a prevenciu v oblasti závislostí. Ich zoznam aj kontakt na ne nájdete na stránke www.drogy-info.cz.

Poraďte sa s odborníkom

Porozprávať sa s niekým, kto danú problematiku pozná a orientuje sa v nej, nie je nikdy na škodu. Možností, kam sa obrátiť po radu, je hneď niekoľko. 

  • Kontaktné centrá – pomáhajú závislým usporiadať si život, poskytujú psychologickú starostlivosť, pomôžu so zaistením zdravotného dohľadu.
  • Adiktologické ambulancie – venujú sa terapii závislosti, nastavujú podmienky pre dlhodobú spoluprácu.
  • Špecializované ambulantné služby – sústreďujú sa na liečbu závislosti a jej zdravotných dôsledkov, využíva sa tu napríklad substitučná terapia (branie pôvodnej drogy je nahradené lekársky predpísaným užívaním látky s podobnými účinkami a vlastnosťami, no s výrazne menšími rizikami).
  • Denné stacionáre – poskytujú psychologickú pomoc.
  • Poradne pre rodičov – sú určené rodinným príslušníkom závislých osôb, pomáhajú urovnávať vzájomné vzťahy a dávajú podporu v ťažkej životnej situácii.

Pomoc možno hľadať aj v poradenských centrách pre matky s deťmi, pre osoby v konflikte so zákonom a tiež v pracovných a sociálnych agentúrach.

Liečbu môže nariadiť aj súd

Pre úspech riešenia závislosti je veľmi dôležitá dobrovoľnosť a motivácia. Niekedy sa však situácia vymkne kontrole. Závislý môže ohrozovať seba alebo svoje okolie, páchať trestné činy. Privolaná polícia spravidla dokáže situáciu upokojiť a potom záleží na tom, či je podané trestné oznámenie. Nedobrovoľnú liečbu môže nariadiť súd v rámci rozsudku ako ochranné opatrenie. Pri rozhodovaní súd vychádza zo znaleckého posudku vypracovaného súdnym znalcom, obvykle z odboru psychiatrie. Nedobrovoľná hospitalizácia je tiež možná v prípadoch, keď závislý bezprostredne ohrozuje na živote či zdraví seba alebo svoje okolie.

Ak chcete závislosť riešiť, nemusíte s ňou bojovať sami. Šancu na uzdravenie zvýšite, ak si necháte odborne pomôcť. Zariadenie zaoberajúce sa liečbou závislosti sú rozmiestnené po celej Českej republike.

(dos)

 

Zdroje:

https://www.drogy-info.cz https://www.healthline.com/health/addiction/helping-an-addict http://www.sananim.cz/

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež