Muchotrávka a marihuana – smrtiaca kombinácia
Pod pojmom droga sa väčšine ľudí vybaví niektorá z návykových látok, ako sú heroín, marihuana, LSD, nikotín alebo kofeín. Tieto druhy drog sú notoricky známe a pravdepodobne už ničím neuveriteľným neprekvapia. Sú však aj látky, s ktorými sa bežne stretávame – a vôbec nám nenapadne, že ide o drogy.
Čokoláda – nápoj bohov
Prvá droga, s ktorou sa väčšina ľudí v živote oboznamuje, je čokoláda. Obsahuje totiž kofeín a teobromín, ktoré pôsobia ako mierne stimulanty. Slovo čokoláda má pôvod v aztéckom výraze xocolātl, ktorý má rovnaký význam. Preložiť sa však dá aj ako potrava bohov. Do Európy bola táto "návyková látka" privezená v 17. storočí a najviac sa preslávila ako afrodiziakum.
Mandragora – pomôcka temných síl
Ďalšou neobvyklou drogou je mandragora, o ktorej sa prvé zmienky nachádzajú v čarodejných knihách. Ľudovo sa mandragore hovorievalo šibeničník, diablova bábika či jabĺčka lásky. V skorších dobách sa používala ako anestetikum. Pri väčších dávkach spôsobuje delírium alebo smrť. Mandragora bola veľmi populárna u trestancov čakajúcich na popravu alebo ukrižovanie. Koreň mandragory sa veľmi často používal ako talizman. Český panovník Rudolf II. pri sebe nosil hneď dva. Podľa povery sa však koreň v podobe ľudskej postavy musel vykopať zo zeme iba za splnu. V modernej medicíne sa mandragora používa na výrobu cytostatík, teda látok používaných na potlačenie nádorového bujnenia.
Vzácny šafran – vzácne účinky?
Šafran je v našich končinách známy predovšetkým vďaka porekadlu "Je ho ako šafranu". V skutočnosti ide o malú fialovú rastlinku, ktorá kvitne na jeseň. Do Európy sa dostala z oblasti Malej Ázie a jej názov v arabčine znamená byť žltý (kvety majú žltooranžové vnútro). V minulosti, ale aj v súčasnosti sa šafran využíva na výrobu korenia, liečiv, voňaviek či ako farbivo. Látky, ktoré šafran obsahuje, pôsobia močopudne, upokojujú nervy, pôsobia proti kŕčom, astme aj kašľu a podporujú trávenie. Vo veľkých dávkach však môže vyvolať bolesti hlavy alebo prekrvenie orgánov. Preto by sa mu mali vyhýbať tehotné ženy. Vďaka svojim upokojujúcim účinkom pôsobí ako narkotikum, je zneužívaný podobne ako ópium – predovšetkým v Indii. Predávkovanie spôsobuje letargiu až smrť.
Muchotrávka červená
Z húb, ktoré rastú na našom území, nemá psychogénne účinky len lysohlávka. Na nervový systém pôsobia aj látky obsiahnuté v muchotrávke červenej. Vplyv týchto látok odhalili už šamani ugrofínskych kmeňov na Sibíri, ktorí odvar z muchotrávky používali ako narkotikum. Takisto sa muchotrávka stala základnou zložkou záhadného a božského narkotika starovekej Indie – sómy. Vďaka svojim účinkom na zlepšenie potencie bol odvar populárny zvlášť u starších šľachticov. Na východe Ruska sa však odvar užíva dodnes, hlavne v čase, keď sa minie alkohol.
A aké presne má odvar účinky? Užívateľ po vypití začne prežívať návaly eufórie s túžbou po pohybe. Zmenené má aj vnímanie, môže sa cítiť zmätený, dezorientovaný a mať halucinácie. Ako doplnkový halucinogén sa v súčasnosti používa zvlášť v kombinácii s marihuanou, toto spojenie však môže mať fatálne následky.
(kam)
Zdroj:
www.toxicology.emtrading.cz
www.salix.cz
www.wikipedia.org