Závislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie

Závislosť od návykových látok, ako sú alkohol, drogy alebo niektoré typy liekov, patrí medzi duševné ochorenia. Často sa spája s ďalšou psychickou chorobou alebo chorobami. Ktoré choroby duše chodievajú s nadužívaním omamných látok ruka v ruke?

Závislosť často sprevádza aj iné duševné ochorenie

Podľa vedeckých štúdií trpia závislosťou od návykových látok častejšie jedinci s poruchou nálady (depresiami alebo mániami) či úzkostnými stavmi; v porovnaní so zdravými osobami zhruba dvojnásobne. Jedným z možných vysvetlení je užívanie alkoholu, lieku alebo drogy s cieľom okamžitej úľavy od trýznivých duševných problémov.

Na druhej strane však návykové látky môžu úzkostné alebo depresívne stavy vyvolávať a z dlhodobého hľadiska tiež zhoršovať. Vzniká tak bludný kruh, ktorý možno obvykle prerušiť iba s intenzívnou pomocou blízkych ľudí a odborníkov.

Samoliečba s rizikami

  • Ďalším ochorením, ktoré býva spájané s užívaním stimulujúcich drog (spravidla pervitínu), je neliečená hyperaktivita s poruchou pozornosti (ADHD). V liečbe ADHD sa možno prekvapivo využívajú práve stimulujúce lieky. Keď však táto porucha zostane neodhalená, a teda neliečená, veľa chorých si nájde vlastnú „terapiu“ v podobe drog. Po drogách nie sú jedinci s ADHD takí roztržití a lepšie sa sústreďujú. Drogy im však vnášajú do života mnoho ďalších rizík, kvôli ktorým sú klasické lieky, pochopiteľne, bezpečnejšie.
  • K zneužívaniu drog sa uchyľujú aj psychotici, ľudia trpiaci halucináciami, bludmi a stratou kontaktu s realitou. V niektorých prípadoch však bývajú také stavy drogami vyvolané či spustené a pretrvávajú aj dávno po odznení pôsobenia drogy v organizme. Títo jedinci bývajú závislí ak od tabaku. Nikotín totiž tlmí niektoré prejavy ochorenia a zlepšuje pamäťové funkcie a schopnosť sa sústrediť.

Liečba závislostí spojených s ďalším duševným ochorením vyžaduje komplexný prístup zameraný na obe diagnózy. Uplatniť sa môžu lieky, ale aj psychoterapia. V každom prípade je prospešná spolupráca s blízkymi a rodinou dotyčného, ktorá zvyšuje šance na vyliečenie a návrat do bežného života.

(veri)

Zdroje:

www.drugabuse.gov

www.drogovaporadna.cz

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 2
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež