Závislosť si nevyberá. „Zasahuje“ vo všetkých spoločenských vrstvách
Napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že sa drogová závislosť vyskytuje hlavne medzi tzv. príslušníkmi nižších vrstiev, v skutočnosti to tak nie je. Umiestnenie na spoločenskom rebríčku však ovplyvňuje, po akej návykovej látke siahneme a ako si ju obstaráme.
Zlé vzory a tlak okolia
Závislosť od drog vzniká u osôb z nižšej spoločenskej vrstvy najčastejšie vplyvom silného tlaku vrstovníkov a neprítomnosti pevného rodinného zázemia a vzorov. Medzi najviac užívané návykové látky v tejto skupine patria:
- alkohol,
- cigarety,
- ilegálne pouličné drogy.
U dieťaťa vyrastajúceho v domácnosti, kde je bežné popíjanie alkoholu a fajčenie, v budúcnosti pravdepodobnejšie vznikne od týchto látok závislosť. Jednoduchší prístup mladých k ilegálnym drogám v niektorých oblastiach s nižšou socioekonomickou úrovňou podobne zvyšuje riziko ich užívania v budúcnosti.
Lieky, ktoré neliečia
U príslušníkov strednej a vyššej spoločenskej vrstvy sa častejšie rozvíja závislosť od niektorých typov liekov. V popredí sú:
- medikamenty užívané proti bolesti,
- psychiatrické lieky zmierňujúce úzkosť.
Oproti tomu závislosť od tabaku v týchto vrstvách už nie je taká vysoká, a to predovšetkým vďaka dostupnejšej lekárskej starostlivosti a osvete upozorňujúcej na dôsledky fajčenia na ľudské zdravie.
Peniaze a kontakty
Významné je aj užívanie drog medzi ľuďmi s najvyššou socioekonomickou úrovňou. Tí majú cez svoje kontakty jednoduchý prístup k obstaraniu si liekov na lekársky predpis, rovnako ako ilegálnych drog. Typické pre túto vrstvu je:
- experimentovanie s najrôznejšími drahšími drogami,
- nebezpečné je aj ich kombinovanie s liekmi, ktoré môže byť smrteľné.
Závislosť od najrôznejších návykových látok sa vyskytuje vo všetkých spoločenských vrstvách. Odbornú pomoc pri jej zvládnutí preto môže niekedy potrebovať každý z nás. A nezáleží pri tom, či máme hlboko do vrecka, alebo je to naopak.
(veri)
Zdroj: www.anchoragedrugtreatment.org