Závislosť? To nie sú len drogy, ale napríklad i nakupovanie
Paleta látok a činností, ktorým môže človek celkom prepadnúť, je nesmierne široká. Väčšina si najskôr vybaví jedinca túžiaceho po dávke heroínu alebo kokaínu, no závislí môžeme byť hoci i na internete alebo čokoláde.
Závislosti možno v zásade rozdeliť do dvoch veľkých skupín – na látkové a nelátkové (behaviorálne). K prvým menovaným patria i psychoaktívne látky, ktorým súhrnne hovoríme drogy. Ďalej sem radíme preparáty, ktoré sa užívajú mimo lekárskeho predpisu, napríklad opiáty či lieky na upokojenie. Medzi látkami vyvolávajúcimi závislosť majú významné postavenie tiež nikotín a alkohol.
Začína sa to často nevinne
Väčšina z nás z času na čas neodmietne pozvanie na pohár vína, zapije obed pivom alebo na oslave „neodhadne mieru“ a neskôr si to viac či menej vyčíta. Znamená to, že sme závislí od alkoholu? Sami osebe najskôr nie. No v prípade, že pociťujeme niektoré z nižšie uvedených príznakov, mali by sme sa nad svojím pitím zamyslieť a prípadne vec prekonzultovať s odborníkom. Pre závislosť svedčí:
- silná túžba alebo nutkanie piť (konzumácia i osamote, trvalé myšlienky na alkohol),
- zmenená kontrola pitia (napiť sa „musím“, nie je možné prestať),
- odvykací stav (trasenie, potenie, búšenie srdca, úzkosť, slabosť či nevoľnosť v čase, keď je naše telo bez alkoholu),
- potreba vyššej dávky (k opitosti je nutné vypiť stále väčšie množstvo),
- zanedbávanie iných potrieb a záujmov,
- pokračovanie v konzumácii alkoholu i napriek jasnému dôkazu škodlivých následkov (zničená pečeň, depresia).
Orientačnou pomôckou na zhodnotenie, či pijeme s mierou, môže byť znalosť maximálneho odporúčaného množstva alkoholu za deň. Jedna „jednotka“ alkoholu zodpovedá 10 g čistého etanolu. Toto množstvo nájdeme napríklad v pohári červeného vína alebo v malom pive. Pre ženu sa odporúča strop pre konzumáciu alkoholu jedna jednotka za deň, pre muža dve.
Pod vplyvom „robenia“
Medzi závislosti nelátkové radíme najrôznejšie činnosti, ktoré človek nutkavo vyhľadáva s cieľom uspokojenia napriek tomu, že majú pre jeho život negatívne dôsledky. Typický je napríklad gambling, známy aj ako patologické hráčstvo. Pri niektorých nelátkových závislostiach je zradné, že môžu vznikať i na činnostiach, ktoré v malej miere neškodia, a bývajú, naopak, prospešné. Príkladom môže byť závislosť na internete a všeobecne informačných technológiách, od nakupovania či od sladkého jedla. Pri týchto formách posadnutosti teda nie je celkom možné si za cieľ liečby zvoliť úplnú abstinenciu, ale skôr nájsť mieru, ktorá dotyčnému ešte neškodí. Iné je to však v prípade gamblingu, ktorý ani v malom rozsahu nemožno považovať za prospešný.
- Táto závislosť je zradná predovšetkým tým, že ponúka ilúziu rýchlo získaných peňazí.
- Ľudia závislí od hracích automatov sú často schopní zruinovať seba či svoju rodinu, napriek tom stále veria, že „už nabudúce“ im bude šťastie naklonené a peniaze získajú späť.
- Ku gamblingu môže viesť mnoho ciest – niektorí hráči sa snažia primárne získať financie napríklad na zaplatenie dlhov, iným ide skôr o zážitok vzrušenia pri riskantnej stávke.
(zzka)
Zdroj:
www.psychguides.com