Užívanie opioidov v tehotenstve – riziko nielen pre matku
Opioidy sú skupinou liečiv, ktoré sa v medicíne využívajú predovšetkým pri liečbe bolesti. Dokážu tiež navodiť eufóriu, príjemné pocity a pohodu. Z toho dôvodu sú často zneužívané ako drogy. Ako opioidy ovplyvňujú tehotenstvo a život narodeného dieťaťa?
Problémom nebýva krátkodobé jednorazové užitie opioidov predpísaných lekárom. Najnebezpečnejšie je užívanie vyšších dávok a aplikácia nelegálnych drog. Opioidy majú extrémne vysoký závislostný potenciál. Oproti iným návykovým látkam je tak omnoho jednoduchšie vytvoriť si na nich závislosť. Veľmi jednoducho môže dôjsť aj k predávkovaniu.
Maskovaná príťažlivosť
Hlavným dôvodom zneužívania opioidov je fakt, že napodobňujú účinky niektorých látok, ktoré sa prirodzene vyskytujú v tele. Tieto látky vzbudzujú mimoriadne príjemné pocity. Vylučujú sa pri pohlavnom styku, telesnej námahe a športe, pri radosti. Opioidy majú vplyv najmä na:
- mozog a miechu (neschopnosť sústredenia, apatia, znížená ostrosť videnia),
- ostatné nervové bunky (zápcha, nevoľnosť),
- rozvoj zápalovej reakcie (sčervenanie, pocit tepla, svrbenie, potenie),
- nenarodený plod a novorodencov.
Veľké nebezpečenstvo pre dieťa
Opioid, ktorý užije matka, sa cez placentu dostane až k plodu a má dopad na jeho nervový systém. Príležitostné primerané branie opioidov v priebehu tehotenstva spravidla nespôsobuje problémy. Tesne pred pôrodom však môžu ovplyvniť schopnosť dieťaťa dýchať. Po narodení tak môže byť dýchanie oslabené a nedostatočné. Naproti tomu závislosť od opioidov a ich nadmerné užívanie ovplyvňuje tehotenstvo a plod v mnohých ohľadoch. Opioidy môžu zapríčiniť:
- poruchy placenty,
- predčasné prasknutie plodových obalov,
- predčasný pôrod, zníženú pôrodnú hmotnosť,
- obmedzenie rastu plodu,
- potrat, úmrtie plodu,
- ťažké pôrodné krvácanie,
- zápal plodových obalov.
Poznamenaná budúcnosť
Takzvaný novorodenecký abstinenčný syndróm sa začína krátko po narodení a môže trvať niekoľko dní aj týždňov. Dieťa potrebuje sústavnú odbornú starostlivosť. Jeho abstinenčné príznaky zahŕňajú:
- podráždenosť a poruchy spánku,
- zvýšenú reakciu na zvuky, cmúľanie pästičiek,
- kýchanie, zívanie,
- vodnatú stolicu,
- všeobecnú hyperaktivitu a nepokoj,
- prenikavý krik,
- neefektívne sanie, nízky prírastok na hmotnosti,
- svetloplachosť,
- zvýšenú produkciu hlienu, vracanie,
- kŕče.
Popri abstinenčných príznakoch však droga vo vyvíjajúcom sa organizme vyvoláva zmeny, ktoré pretrvávajú až do dospelosti. Deti sa rodia menšie, ich vývoj zaostáva. Mávajú poruchy správania, učenia a pamäti, reprodukcie, zhoršenú adaptáciu na nové prostredie. Takisto viac podliehajú stresu.
Liečba je lepšou voľbou
Opioidy prechádzajú placentou a dostávajú sa aj do materského mlieka. Závislosť matky v priebehu tehotenstva a následné dojčenie sú pre dieťa horšie než akýkoľvek spôsob odbornej pomoci. Bojovať so závislosťou sa dá aj v priebehu tehotenstva. Jednou z možností je substitučná liečba. Pri tej sú namiesto drogy podávané iné látky s podobnými účinkami, ktoré zabraňujú vzniku abstinenčných príznakov. Tieto látky majú na plod takisto negatívne účinky, v porovnaní s opioidmi je ich však oveľa menej.
Zneužívanie opioidov je veľmi nebezpečné, zvlášť pre doposiaľ nenarodené dieťa alebo novorodenca. Deti závislých matiek prichádzajú na svet s množstvom problémov. Musia dlho zostať pod lekárskym dohľadom, majú abstinenčné príznaky, sú choré. Problémy súvisiace s drogami ich môžu sprevádzať celý život. Liečba závislosti je extrémne dôležitá, a to najmä pre budúce matky. Môžu zachrániť život svoj aj dieťaťa.
(dos)
Zdroje: