Vedci hľadajú nové očkovanie. Proti drogám!

Existuje niekoľko prírodných látok, no aj tých špeciálne vytvorených laboratórne, ktoré spôsobia, že sa pri užití drogy nedostaví očakávaný pôžitok. Niekedy dôjde dokonca k opačnému efektu a človek sa cíti skôr horšie. Pomôžu závislým ľuďom v budúcnosti vakcíny?

Vedci hľadajú nové očkovanie. Proti drogám!

Hnojník atramentový je jedlá huba, ktorá rastie v Európe a Severnej Amerike. Jej chuť je jemne kyslastá a používa sa napríklad do polievok. Hnojník má však jeden zásadný vedľajší účinok – po jeho požití je veľmi problematická konzumácia alkoholu. 

Huba prekvapila 

Špeciálna látka, ktorú hnojník obsahuje – koprín –, blokuje rozkladanie acetaldehydu v tele. K rovnakému efektu dochádza pri nadmernom pití alkoholu, keď je úplne vyčerpaná kapacita enzýmu zodpovedného za rozloženie acetaldehydu. V oboch prípadoch sa táto látka začne hromadiť a dostavia sa príznaky opice – bolesti hlavy, búšenie srdca, nevoľnosť a ďalšie. Táto vlastnosť hnojníka mala byť využitá pri liečbe nadmerného pitia. Bohužiaľ, následky po požití alkoholu u takto liečených ľudí boli také zlé, že bola huba zavrhnutá. Tu je jasne vidieť, aké ťažké je nájsť na liečbu závislosti nejakú účinnú látku. Ľudské telo je zložité a veľmi často sa preto dostavia neočakávané výsledky – v prípade hnojníka atramentového bola liečba škodlivejšia ako samotný alkoholizmus.

Bez pôžitku 

V súčasnosti sa stále objavujú nové a nové látky, ktoré by mali slúžiť ako protidrogová vakcína pri závislosti od heroínu, kokaínu a nikotínu. Všetky tri vakcíny fungujú podobne:

  • Spúšťajú imunitnú odpoveď pri požití drogy a telo si vytvára protilátky, ktoré sa potom naviažu na drogu v krvnom obehu.
  • Tá sa nedokáže pripojiť na špecifické receptory v mozgu, teda sa nedostaví tak veľmi očakávaný pôžitok.
  • Vakcínu tvorí vírus spôsobujúci bežnú nádchu s pripojenou látkou zhodnou s drogou – telo si vytvára protilátky proti obom.
  • Imunitný systém je takto „prekabátený“, aby vytváral protilátky, ktoré po konzumácii drogu zablokujú a zamedzia tak žiadanému účinku.

Tieto očkovacie látky sú stále iba v raných fázach výskumu, a preto nie je jasné, aká by bola ich efektivita a bezpečnosť. Ďalším problémom je skutočnosť, že vakcína sa naviaže iba asi na 80 % užitej drogy. Výskum už odhalil, že od kokaínu závislí pacienti sa snažili pomocou výrazného zvyšovania dávok touto vakcínou vytvorenú blokádu „rozbiť“. Zaujímavosťou je, že toto správanie nebolo pozorované v podobnej štúdii zaoberajúcej sa závislými od heroínu.

Čo je teda cieľom?

Snahou všetkých dosiaľ vytvorených vakcín je potlačiť efekt drogy, no, bohužiaľ, to neznamená, že zároveň dôjde k poklesu závislosti. To sa líši napríklad od liečby metadónom, ktorý funguje ako substitúcia pri závislosti od opiátov, alebo disulfiramom, ktorý spôsobuje veľmi nepríjemnú reakciu pri požití alkoholu (podobne ako hnojník atramentový).

Hudba budúcnosti 

Navzdory všetkým týmto novým zisteniam a objavom v oblasti vakcíny proti závislosti je dôležité si uvedomiť, že tá najzásadnejšia liečba nie je biologická, no psychologická. Dokonca aj Antabus (disulfiram), liek používaný pri liečbe alkoholizmu, nie je stopercentne spoľahlivý pre dlhodobú abstinenciu bez doplnkového poradenstva. Všetko je tiež komplikované tým, že ak niečo funguje u jedného pacienta, nie je zaručené, že to bude zaberať aj u druhého. Zatiaľ to teda v najbližšom čase na stopercentne fungujúcu protidrogovú vakcínu nevyzerá.

(cabi)

Zdroj: www.freedominstitute.org

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež