Nebezpečenstvo menom Molly
Drogy. Návykové látky, ktoré sú súčasťou ľudskej spoločnosti od dávnej minulosti. Majú rôzne mená a účinky. Jedna z nich sa volá Molly a je známejšia pod názvom extáza – v gréčtine to znamená prežívanie psychického blaha. No nebezpečenstvá spojené s konzumáciou Molly rozhodne existujú.
Zoznámte sa so zákernou „slečnou“
Molly je návyková látka, ktorá ovplyvňuje psychiku i telo človeka. Vo svete drog sa s ňou možno stretnúť vo forme tabliet alebo prášku, ktorý sa šnupe či prehĺta.
- Jej účinok trvá približne 4 až 6 hodín.
- Otvorenosť, odvaha a spojenie s ostatnými, to všetko opisujú ľudia, ktorí majú s Molly skúsenosť. Tieto účinky vyvolávajú metamfetamíny, hlavná zložka drogy.
- Molly je obľúbená na diskotékach a párty medzi mladou populáciou, pretože spôsobuje stratu zábran a navodzuje stav relaxácie.
- Môže síce u niektorých jedincov spočiatku vyvolať nevoľnosť, tá však po pár desiatkach minút odznie a prejde do pocitu uvoľnenosti a jasnej mysli.
- Táto droga umocňuje vnímanie zrakových, sluchových a čuchových vnemov.
- Človeka pod vplyvom Molly možno spoznať vďaka rozšíreným zorniciam, čo u niektorých používateľov zvyšuje citlivosť očí na svetlo.
Kde číha nebezpečenstvo
Jedným z nežiaducich účinkov tejto drogy je hypertermia, čo je nebezpečné zvýšenie telesnej teploty. Riziko teda spočíva v dehydratácii a prehriatí, preto si človek pod vplyvom extázy dáva často prestávky a pije veľa tekutín. Predávkovanie býva v tomto prípade vzácne, napriek tomu to neznamená, že je Molly bezpečná. Nemusí totiž obsahovať iba to, čo „má“. Často sa okrem metamfetamínov primiešavajú aj iné nebezpečné látky:
- Ketamín má anestetické účinky a môže vážne poškodiť zdravie, ak je vo veľkých dávkach.
- Kofeín je známy svojimi značnými stimulačnými dopadmi.
Molly má však aj liečebný potenciál. Lekárom pomáha pri psychoterapii, ktorá prispieva k zlepšeniu duševného zdravia ľudí. Využívajú pri nej účinok metamfetamínov, ktoré pacientov uvoľnia a zvyšujú medziľudskú dôveru.
(ami)