Keď sa záľuba zvrhne na závislosť
Závislosť býva najčastejšie spájaná s drogami, gamblerstvom, alkoholom alebo cigaretami. Závislosť však môže vzniknúť prakticky od čohokoľvek. Na čo si teda dať pozor, aby sme do jej bludného kruhu nespadli?
Všetkého veľa škodí
Moderná doba so sebou prináša rôzne úskalia. Aj preto sa začínajú objavovať stále nové druhy závislostí. Najčastejšie sú tieto:
- Workoholizmus − závislosť od práce je jedným z najčastejších typov závislosti dneška. Workoholici sú svojou prácou natoľko posadnutí, že sa u nich skoro prejavia známky únavy a vyčerpanosti. Ich závislosť môže navyše silno poznamenať ich spoločenský a rodinný život.
- Moderné technológie – spolu s rozvojom počítačových technológií pribúdajú aj ľudia závislí od počítačov, tabletov a mobilných telefónov. V ich prípadoch môže niekoľkohodinové surfovanie po internete prerásť do zdraviu škodlivého problému.
- Shopaholizmus − ak nadmerne nakupujete veci, ktoré vôbec nepotrebujete, no prináša vám to pocit uspokojenia, patríte pravdepodobne medzi tzv. shopaholikov. Radosť z nakupovania rýchlo vystriedajú pocity hanby alebo zúfalstva a neblahým dôsledkom tejto závislosti môže byť aj zruinovaný účet v banke alebo dlhy.
- Inhalovanie prchavých látok − táto závislosť patrí popri závislosti od alkoholu, hazardných hier a drog medzi najnebezpečnejšie typy závislostí. Inhalovanie prchavých látok, ako sú lepidlá, farby alebo pohonné hmoty, navodia pocit intoxikácie, ktorá sa však môže skončiť aj smrťou.
Prečo závislosť vzniká?
Užívanie niektorých látok alebo vykonávanie určitých činností prináša spočiatku príjemné pocity, ktoré chce jedinec zažívať znovu. Táto túžba po opätovnom pocite uspokojenia sa stáva veľmi silnou, takže pre takto skúšaného jedinca je veľmi ťažké, ak nie nemožné, cyklus prerušiť a prepadá sa do závislosti. Ak nevyhľadá včas odbornú pomoc, môže jeho závislosť viesť až k zdravotným ťažkostiam a negatívne ovplyvniť aj jeho rodinné vzťahy či pracovný výkon. Niektoré štúdie naznačujú, že na sklone k závislosti sa môže podieľať aj genetika. Svoj vplyv môže mať aj prostredie, v ktorom jedinec vyrastá. Ak teda napríklad vyrastal v rodine, kde bol niekto z rodičov závislý, môže mať väčšie predpoklady k tomu, že k nejakej závislosti sám skĺzne. Spúšťačom závislosti môže byť aj stres alebo emočné, fyzické či pracovné vypätie.
Nepodceňujte žiadny z prejavov
Okolie si závislosť jedinca nemusí dlho všimnúť. Ak máte podozrenie, že má niekto z vašich blízkych alebo priateľov so závislosťou problém, všímajte si tieto prejavy:
- nadmerné opakovanie určitej činnosti,
- krádeže,
- predávanie majetku s cieľom získať peniaze,
- strata záujmu o bežné činnosti a najbližšie okolie,
- náladovosť, sklon k depresiám a agresivita,
- zmena stravovacích návykov,
- úbytok alebo nadmerný prírastok hmotnosti,
- nevoľnosť a nepokoj pri snahe ukončiť činnosť spojenú so závislosťou.
Závislého človeka sa snažte na jeho problém upozorniť a poskytnite mu podporu. Existujú špeciálne adiktologické poradne, ktoré svojim pacientom dokážu poskytnúť profesionálnu starostlivosť a pomoc pri závislosti.
(dzit)
Zdroj:
https://www.healthdirect.gov.au/what-is-addiction