Ako získať motiváciu na liečbu závislosti
Odhodlať sa riešiť svoju závislosť od návykových látok je jeden zo zásadných krokov na ceste k odvykaniu. Môže to byť moment, keď si prvýkrát poviete, že v doterajšom životnom štýle už pokračovať nechcete. Čím podporiť svoje predsavzatie ísť sa liečiť?
Hľadať motiváciu môže byť náročné. To však k procesu odvykania patrí. Môže trvať pomerne dlho, kým človek nájde pádny dôvod na zmenu. Cennejšie je, ak rozhodnutie vychádza z vlastného popudu závislého. Závislý je však často k prehodnoteniu situácie donútený vonkajšími faktormi, napríklad partnerom, ktorý sa vyhráža rozchodom, alebo nadriadeným, ktorý mu dáva ultimátum výpovede.
Životný zlom
Medzi situácie a faktory prispievajúce k získaniu vnútornej motivácie patria:
- objektívne zhodnotenie doterajšej závislosti a jej dopadov,
- prežitie náročnej situácie či veľkého stresu,
- dostávanie pozitívnych aj negatívnych podnetov zvonku,
- rozpoznanie nebezpečných následkov užívania omamných látok,
- účasť na veľkých životných momentoch (smrť blízkeho alebo, naopak, narodenie dieťaťa).
Až v priebehu liečby sa užívatelia učia, ako motiváciu udržať a prekonať prekážky a výzvy, ktoré so sebou abstinencia prináša. Počiatočné odhodlanie je teda zásadné hlavne v tom, aby závislý človek vôbec vyhľadal pomoc.
Musíte chcieť
Aby bola snaha zbaviť sa závislosti úspešná, je prítomnosť vnútornej motivácie nutná. Môže byť založená napríklad na presvedčení, že:
- chcem byť slobodný/-á,
- rád/rada by som si vážil/a sám/sama seba,
- potrebujem späť svoje zdravie,
- necítim sa síce dlhodobo dobre, drogy však nie sú riešením mojej situácie,
- chcem byť lepším partnerom/človekom.
Získanie motivácie teda zahŕňa prácu na sebe samom a vyžaduje zamýšľanie sa nad aktuálnou situáciou. Nie je hanbou priznať, že je človek v momentálnej situácii nespokojný a chcel by ju zmeniť. Na nájdenie vnútornej motivácie je však vždy potrebný predovšetkým čas.
(krif)
Zdroj:
https://www.foundationsrecoverynetwork.com/how-to-get-motivated-for-change-during-rehab/