Infekčné choroby u závislých: často ide o život!
Životy ľudí, ktorých ovláda droga, rozhodne nie sú jednoduché. Okrem straty existencie hrozia narkomanom aj nebezpečné infekcie. A je úplne jedno, či sa nakazia použitou ihlou, alebo inak. Často im ide totiž o holé prežitie.
Poškodenie mäkkých tkanív
K najčastejším dôvodom návštevy lekára patrí hnisavá infekcia kože, podkožia a povrchových žíl. Aplikáciou drogy do žily môže dôjsť k poškodeniu jej steny a tým aj k vzniku krvnej zrazeniny. Navyše je koža v okolí vpichu husto osídlená baktériami, ktoré sú ihlou zanesené do hlbších vrstiev. Kombinácia bakteriálnej infekcie a nedostatku kyslíka kvôli vzniku krvnej zrazeniny môže viesť až k tvorbe rozsiahlych vredov v postihnutej oblasti.
- Vredy predkolenia sú u narkomanov veľmi časté.
- Bohužiaľ sa liečia ťažko – životný štýl týchto pacientov neumožňuje dostatočnú starostlivosť o poškodenú oblasť.
- Postihnutí jedinci sa tak väčšinou vracajú do nemocnice ešte v horšom stave než pri poslednej návšteve.
Kam nákaza putuje
Baktérie väčšinou nezostávajú v mieste vpichu, ale vydávajú sa krvným riečiskom na cestu po ľudskom tele. Usídliť sa môžu v podstate kdekoľvek. Kde sa zachytávajú najčastejšie?
- V kostiach a kĺboch, kde spôsobujú ťažké hnisavé infekcie prejavujúce sa opuchom a bolesťou.
- Na srdcových chlopniach, čo je veľmi nebezpečný stav. Jednak môžu spôsobiť ťažkú poruchu postihnutej chlopne, ale tiež sa odtiaľ môžu uvoľňovať a škodiť v ďalších orgánoch.
- V pľúcnom riečisku, kde vyvolávajú ťažký zápal pľúc.
K poškodeniu chlopní prispieva aj fakt, že prípravky určené na substitučnú liečbu sú narkomanmi zneužívané kvôli ich výhodnej cene na čiernom trhu. Tieto liečivá však nie sú určené na priamu aplikáciu do žilového riečiska a pri ich používaní dochádza k poškodzovaniu srdcových chlopní, ktoré sú potom zraniteľnejšie voči baktériám.
Riziko použitých ihiel
Bezpochyby najväčším strašiakom pre užívateľov drog je vírusová nákaza spôsobená vinou spoločného používania použitých ihiel. V našej krajine sú najčastejšie vírusové hepatitídy typu B a C. „Béčko“ našťastie väčšinou neprechádza do chronickej fázy, a tak najväčšie komplikácie prináša chronické „céčko“. V Českej republike sa zatiaľ vírus HIV skupine vnútrožilových narkomanov vyhýba, nakazených je menej než 1 % z nich. Krehká situácia sa však môže kedykoľvek zmeniť.
Pouličný život a prostitúcia
Nie je tajomstvom, že väčšina narkomanov prežíva na uliciach. Zúfalú situáciu aspoň čiastočne zmierňujú centrá pre drogovo závislých, ktoré ponúkajú základnú pomoc. S pouličným životom sa spája mnoho nástrah, samozrejme aj tých infekčných. Drogy tiež stoja značné peniaze a okrem krádeží si závislí často zarábajú aj prostitúciou. V skupine narkomanov tak nie sú sexuálne prenosné choroby žiadnou výnimkou. Medzi tie najčastejšie patria:
- chlamýdiové infekcie,
- kvapavka,
- syfilis,
- nákaza ľudským papilomavírusom,
- genitálny opar,
- HIV,
- hepatitída typu B.
Život užívateľom drog neskracuje iba ich závislosť, ale aj veľké množstvo infekčných chorôb. S odvykaním a substitučnou liečbou preto treba začať čo najskôr, kým nebude na akúkoľvek pomoc neskoro.
(holi)
Zdroj: www.choosehelp.com