Extáza – nielen droga lásky

Každá ľudská bytosť má tendencie vyhľadávať potešenie. Niektoré cesty môžu byť však celkom riskantné. Ako napríklad konzumácia extázy, tzv. drogy lásky. Všetko o nej vám prezradia nasledujúce riadky.

Extáza – nielen droga lásky

Každá ľudská bytosť má tendencie vyhľadávať potešenie. Niektoré cesty môžu byť však celkom riskantné. Ako napríklad konzumácia extázy, tzv. drogy lásky. Všetko o nej vám prezradia nasledujúce riadky.

Kedysi bola legálna

Odborne ide o účinnú látku MDMA (3,4-metylenedioxy-metamfetamín), ktorá bola prvýkrát syntetizovaná v roku 1913. Mala pomáhať pri rôznych diétnych programoch, a to aj napriek tomu, že sa vyskytli určité vedľajšie účinky. „Rekreačne“ drogu prvýkrát užili mladí ľudia v 80. rokoch. V USA bola možná jej legálna konzumácia až do roku 1985, keď bola zakázaná a priradená do kategórie nebezpečných narkotík, podobne ako heroín a kokaín.

Farebná tabletka 

MDMA je syntetická psychoaktívna droga tak so stimulačnými účinkami, ako aj s halucinogénnymi. Na trh sa dostáva v rôznych formách, okrem iného ako kryštáliky či prášok, ale najčastejšie sa s ňou stretávame v podobe drobných farebných tabliet s malým obrázkom („E“, kladivo, holubica, diamant). Niekedy môžu tieto prášky obsahovať aj prímesi iných drog, ako napríklad heroínu.

Ako pôsobí

Po požití MDMA sa môžu ihneď vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky:

  • nevoľnosť,
  • sucho v ústach,
  • zvýšený krvný tlak.

Priemerný čas pôsobenia, keď je droga plne účinná, je od 3 do 4 hodín. Extáza ako stimulant zvyšuje aktivitu mozgu a spôsobuje obrovské uvoľnenie dopamínu a serotonínu (látky zodpovedné za náladu, spánok, pamäť, vnímanie bolesti, chuť do jedenia a libido) – to vedie k eufórii nasledovanej pocitom pokoja. Väčšina ľudí tvrdí, že sú potom spoločenskejší a lepšie vnímajú svoje okolie.

Na čo si dať pozor

Vysoké dávky drogy však môžu spôsobiť úzkosť, paniku, zmätenosť až rôzne formy depresie. Navyše je dôležité byť v strehu pri nasledujúcich stavoch:

  • zvýšené potenie,
  • kŕče v končatinách aj v chrbte,
  • zvláštne emočné reakcie a závraty,
  • náhla únava či podráždenosť,
  • nemožnosť močenia, moč je príliš koncentrovaný,
  • zvracanie, slabosť, extrémne bolesti hlavy.

Smrteľná dehydratácia

Prekvapivo je riziko úmrtia po požití extázy stále veľmi nízke a je podobné ako pri krátkom prevezení sa autom. Najviac úmrtí na MDMA bolo spôsobených dehydratáciou – droga totiž ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty a v kombinácii s horúcim vzduchom v kluboch môže dôjsť k nebezpečnému prehriatiu. Extáza pôsobí aj na hypotalamus a zvyšuje uvoľňovanie antidiuretického hormónu, ktorý pôsobí na obličky, znižuje vylučovanie vody z tela a výrazne sťažuje močenie.

Dlhodobé účinky

Pravidelné užívanie MDMA môže spôsobiť poškodenie mozgu spojené so zvýšeným rizikom duševných chorôb, napríklad depresie. Bolo preukázané, že droga je toxická voči neurónom a môže permanentne zničiť produkciu serotonínu v mozgu. Dlhodobo extáza pôsobí škodlivo aj na pečeň a obličky. Nespôsobuje síce fyzickú závislosť, ale psychologickú áno. U niekoho môže byť potom veľmi ťažké sa jej zbavovať. Pri opakovanom užívaní veľmi rýchlo navyše stúpa tolerancia na drogu a užívateľ musí neustále zvyšovať dávky.

(cabi)

Zdroj: www.askmen.com
Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 16
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež