Závislosť od čohokoľvek je vždy problém. Netýka sa aj vás?

Človek môže byť v područí alkoholu, drog, liekov, ale aj jedla, sexu, práce či nakupovania. Existujú rôzne typy závislostí, vždy však ide o duševnú poruchu, ktorú by mal riešiť odborník. Čo je pre závislosť charakteristické a ako odhaliť, že nám hrozí?

Závislosť od čohokoľvek je vždy problém. Netýka sa aj vás?

Túžba po uspokojení

Závislosť už dlhšie odborníci považujú za chronickú dysfunkciu mozgu. Pri jej vzniku hrajú rolu predovšetkým mechanizmy odmeny, motivácie a pamäti. Zjednodušene povedané ide o spôsob, akým telo túži po návykovej látke či správaní, ktoré nám prináša uspokojenie alebo odmenu. Dôležitou súčasťou závislosti je tiež nedostatok obáv z následkov, ktoré nám môže dané správanie alebo užívanie návykovej látky prinášať. Reč je o zdravotných komplikáciách, partnerských nezhodách, ale aj prípadných problémoch so zákonom. Na začiatku závislosti môžu byť občasné experimenty, na konci každodenné užívanie drogy. O problém však môže ísť už oveľa skôr.

Veľká šestka

Syndróm závislosti zahŕňa niekoľko typických prejavov, o ktorých sa niekedy hovorí ako o „veľkej šestke“:

  1. silná túžba po návykovej látke či návykovom správaní (takzvaný craving),
  2. problémy v sebakontrole (napríklad užitie alkoholu na večierku napriek tomu, že sme pôvodne piť nechceli),
  3. prítomnosť abstinenčných príznakov pri nedostatku drogy (abstinenčný stav),
  4. potreba väčšieho množstva návykovej látky na dosiahnutie pôvodného účinku či uspokojenia,
  5. zanedbávanie iných aktivít, venovanie stále viac času získavaniu či užívaniu návykovej látky, príp. návykovému správaniu,
  6. pokračovanie v užívaní látky či návykovom správaní aj napriek jasnému dôkazu jej/jeho škodlivosti.

Kedy vyhľadať pomoc

Mali by ste spozornieť, pokiaľ u seba či svojich blízkych v posledných 12 mesiacoch pozorujete aspoň tri z týchto signálov. V prípade, že si nie ste istí, či nie ste závislí, obráťte sa na odborníkov. Pomôcť môžu popri psychiatroch a psychoterapeutoch aj svojpomocné skupiny. V tých si jedinci s podobnými problémami odovzdávajú cenné skúsenosti, podporujú sa v abstinencii a pomáhajú si navzájom prekonať aj ťažké chvíle spojené s jednorazovým „pošmyknutím“.

(veri)

Zdroj: https://www.healthline.com/health/addiction#causes

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež