Vedľajšie účinky substitučnej liečby sa dajú zvládnuť
Vedľajšie účinky substitučnej liečby metadonom nie sú časté, nie je možné ich však brať na ľahkú váhu. Predovšetkým pokiaľ sa objavia alergické prejavy alebo príznaky predávkovania, je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Nežiaduce účinky vážne i menej vážne
Medzi najzávažnejšie vedľajšie účinky, pri ktorých je potrebné okamžite privolať záchrannú službu, patria prejavy alergickej reakcie: žihľavka, ťažkosti s dýchaním, opúchanie tváre, pier, jazyka alebo krku. Doktora tiež okamžite vyhľadajte v prípade, že sa u vás objavia halucinácie alebo zmätenosť, bolesti na hrudi, závraty, mdloby alebo búšenie srdca.
Okrem týchto vážnych príznakov môže mať substitučná liečba aj menej vážne nežiaduce účinky, ako je napríklad nervozita a nepokoj, pocity úzkosti, nespavosť, slabosť a ospalosť, sucho v ústach, nevoľnosť a zvracanie, hnačka alebo zápcha, strata chuti k jedlu a pokles libida. Zoznam nežiaducich účinkov však nie je nikdy úplný. Pokiaľ sa u vás v súvislosti s užívaním metadonu objavia nejaké neobvyklé príznaky, radšej ich preberte so svojím lekárom. Mnohé z nežiaducich účinkov je možné potlačiť vhodnou úpravou dávkovania.
Pozor na alkohol a lieky
Vážne až život ohrozujúce účinky môže mať aj súčasné požitie metadonu a alkoholu. V priebehu substitučnej liečby nielenže je potrebné úplne sa vyvarovať alkoholických nápojov, ale zároveň mať na pamäti, že aj iné prípravky (napríklad ústna voda) môžu obsahovať alkohol.
Okrem alkoholu je nebezpečné užívať spolu s metadonom aj niektoré lieky, predovšetkým narkotiká a sedatíva, lieky, ktoré spôsobujú útlm a spomalenie dychu. Rozhodne však neurobíte chybu, keď sa pred užívaním akéhokoľvek lieku najprv poradíte so svojím lekárom. Opatrnosť je dôležitá predovšetkým pri užívaní týchto prípravkov: lieky s močopudným účinkom (diuretiká), niektoré druhy antibiotík (napríklad erytromycín alebo ciprofloxacín), lieky na vysoký krvný tlak a tiež antidepresíva.
(vek)
Zdroj: www.drugs.com