Užívate opioidy? Buďte v strehu a nebojte sa zmeny!
Opioidy sa v medicíne využívajú najmä na tlmenie silných bolestí a tíšenie kašľa. Pôvodne používaná látka, nazývaná morfín, bola postupne doplnená ďalšími syntetickými derivátmi, ktoré majú rovnaké alebo silnejšie účinky a menšie riziko vzniku závislosti. Napriek tomu aj na ne sa návyk môže vytvoriť.
Nebezpečenstvo dlhodobého užívania
Často predpisovanou účinnou látkou pre riešenie stredne silnej až silnej bolesti je tramadol. Ide o centrálne pôsobiaci opioid, ktorý sa využíva napríklad na liečbu artritických bolestí. Tramadol je narkotikum, to znamená, že niektorí ľudia môžu byť po jeho dlhšom užívaní náchylní na vznik závislosti. Popri priaznivých účinkoch, ako je úľava od bolesti a celkové vylepšenie nálady, prináša tento prípravok aj veľa nežiaducich reakcií:
- nevoľnosť a zvracanie,
- plytké dýchanie,
- závraty,
- zápchu,
- ospalosť.
Od závislosti k predávkovaniu
Po dlhšom čase užívania lieku si naň telo vytvorí tzv. rezistenciu. Znamená to, že aby bola látka rovnako účinná ako pôvodne, je nutné zvýšiť jej dávku. Preto len čo prestane pôvodné množstvo účinkovať, je načase premýšľať o zmene medikácie. Bolesti, zhoršená nálada alebo pocit neschopnosti vykonať akúkoľvek činnosť bez svojej „dávky“ vedú k ďalšiemu zneužívaniu lieku vo vysokých množstvách. Od závislosti je potom len krôčik k predávkovaniu, ktoré môže skončiť aj tragicky.
Riziko navzdory predpokladom
Tramadol bol považovaný za veľmi bezpečný opioid, preto sa ho lekári nebáli predpisovať opakovane. Ukázalo sa však, že práve dlhodobé užívanie so sebou riziká nesie. Najväčší počet závislých je tak medzi pacientmi s chronickými bolesťami a okrem iného aj medzi lekárskymi profesionálmi. Ak cítite, že sa užívanie tramadolu vymyká vašej kontrole, nevysadzujte liek náhle a sami od seba. Poraďte sa s lekárom, ktorý odporučí vhodnú náhradu a prípravok vysadí postupne.
(jez)
Zdroj: drugabuse.com