Relaps neznamená prehru, len odbočku na ceste k vyliečeniu
Proces liečby závislostí je často náročný a dlhodobý. Relaps, ktorým sa označuje opätovné užitie návykovej látky po období abstinencie, môže mať svoj zmysel pre ďalšie prekonávanie závislosti.
Závislosť sa môže vrátiť
Ani vysokoefektívna a dlhodobá liečba nezaistí, že sa po určitom čase závislosť znovu nevráti. Zhruba 40 – 60 % ľudí, ktorí sa liečia od svojej závislosti, zažije návrat k návykovej látke na vlastnej koži. Prieskum anonymných alkoholikov ukazuje, že počas prvého roka abstinencie prežije relaps až 75 %, ale po 5 rokoch sa objavuje už len v 7 % prípadov.
Terapeuti, adiktológovia alebo iní odborníci používajú na opis situácie presnejšie pojmoslovie rozlišujúce laps, relaps a recidívu.
- Laps znamená jednorazové pokĺznutie, napr. požitie iba jedného pohára alkoholu.
- Relaps predstavuje návrat k užívaniu, teda zahŕňa množstvo jednotlivých lapsov.
- V prípade recidívy z medicínskeho pohľadu ide o návrat choroby, ktorá už bola vyliečená alebo jej príznaky už zmizli.
Čo stojí za relapsom?
Častým omylom je, že dôvodom relapsu je slabá vôľa jedinca. Opätovné užitie však nie je prejavom slabosti či prehry, ale naopak – možno ho chápať ako súčasť cesty.
K liečbe akejkoľvek závislosti patrí aj porozumenie účinkom, ktoré má návyková látka na konkrétneho jedinca. To môže byť veľmi náročné a trvať roky. Niekedy je relaps spôsobom, ako sám sebe pripomenúť, prečo užívanie návykovej látky nebolo dobrou voľbou. Dôležité je vždy si pamätať, že stále existuje šanca na úspech.
Neexistuje jedna dobrá rada, ktorá by pomohla všetkým závislým. Relaps neukazuje, že niekto neuspel či prehral, naopak, dáva možnosť sa nad celou situáciou znova a hlbšie zamyslieť a získať sám o sebe ďalšie informácie. Vždy je potrebné celú situáciu podrobne prebrať a nájsť jej základný spúšťač. Medzi najčastejšie spúšťače patrí:
- podceňovanie závislosti,
- pobyt v spoločnosti ľudí, ktorí návykové látky užívajú,
- navštevovanie rizikových miest – tých, kde človek predtým alkohol/drogy užíval,
- negatívne aj veľmi silné pozitívne emócie a situácie, ktoré človek považuje za výnimočné a má tendencie ich oslavovať,
- dlhotrvajúca telesná nepohoda, napríklad bolesť.
Relaps ako proces
Relaps, rovnako ako liečba závislosti, je proces. Odohráva sa v jednotlivých štádiách a je dôležité ho odhaliť čo najskôr. V prvom štádiu závislý nemusí vôbec premýšľať o ďalšom užívaní, je však emočne zraniteľný, môže sa izolovať a prestať sa ďalej venovať liečbe. Je vhodné byť pri týchto znakoch ostražitý a predchádzať tak ďalším štádiám relapsu. Po nejakom čase emočnej nepohody sa môže relaps presunúť do mentálnej úrovne, keď sa vracajú spomienky na užívanie a dochádza už aj k plánovaniu ďalšieho užitia návykovej látky. Posledný je potom samotný fyzický relaps, teda jej opätovné a pravidelné užívanie.
Je dôležité sa sám dobre poznať, uvedomiť si svoje nálady a rizikové situácie a byť na ne pripravený. V prípade akýchkoľvek neistôt neváhajte vyhľadať pomoc alebo sa zveriť niekomu blízkemu. Relaps nie je koncom, iba odbočkou na ceste zo závislosti.
Ako zvládnuť krízu?
- Vyhnite sa rizikovému prostrediu a majte „suchý dom“, domov bez alkoholu/drog.
- Nezanedbávajte doliečovanie, komunikujte s odborníkmi aj so svojím blízkym okolím.
- Zlepšite svoj životný štýl, dodržiavajte pravidelnosť v jedle a spánku, vyváženosť práce a odpočinku.
- Udržiavajte sa v dobrej telesnej kondícii.
- Nacvičujte relaxáciu.
- Zabezpečte si bezpečné záujmy, ktoré vás späť k závislosti nepribližujú.
(krif)
Zdroje:
https://www.northpointwashington.com/blog/relapse-happens-never-give-hope-recovery/
http://www.pomocvzavislosti.cz/cs/akt/relaps--recidiva