Gambling alebo Keď sa z hry stane choroba
Tiež vás láka predstava rýchlo a ľahko zarobených peňazí, a to celkom zábavnou cestou? Priťahujú vás výherné automaty, rulety alebo lístky do lotérie? Zadržte! Pokiaľ hazardu prepadnete, môžete skončiť za bránou psychiatrickej liečebne.
Na začiatku môže byť túžba skúsiť niečo nové, vzrušujúce, zažiť príliv adrenalínu z riskovania. Šťastná výhra väčšej sumy peňazí nezriedka odštartuje bludný kruh nutkavého stávkovania a následných väčších a väčších prehier. Na konci potom bývajú obrovské finančné dlhy, strata dôvery priateľov aj rodinných príslušníkov a nemalé psychické ťažkosti. Zastaviť kolotoč gamblingu stojí veľa síl a často sa to nezaobíde bez pomoci odborníkov.
Podobnosť so závislosťou od alkoholu
Gambling, čiže patologické hráčstvo, sa radí medzi duševné ochorenia, podobe ako závislosť od alkoholu alebo drog. S alkoholizmom má gambling spoločných hneď niekoľko rysov.
Alkoholik postupne navyšuje potrebnú dávku alkoholu a aj patologický hráč zvyšuje stávky, aby dosiahol pocit uspokojenia a nádeje na vrátenie prehratých peňazí. Podobnosť možno nájsť aj v okamihu, keď je gamblerovi zamedzené v prístupe k stávkovaniu. Obdobne ako alkoholik, ktorého navyše sužujú telesné ťažkosti, pociťuje aj gambler nepríjemné psychické odvykacie príznaky, ako je napätie a úzkosť.
Liečba má viac podôb
Liečba gamblingu patrí do rúk skúseného psychiatra a psychoterapeuta. Uplatňujú sa v nej rôzne metódy a obvykle aj ich kombinácia. Využiť možno:
- individuálnu alebo skupinovú psychoterapiu vedenú odborníkom,
- svojpomocné skupiny typu anonymní hráči,
- lieky zvyšujúce toleranciu stresu a zmierňujúce úzkosť a depresívne stavy,
- najintenzívnejšiu formu liečby – niekoľkotýždenný pobyt v psychiatrickom zariadení.
Pokiaľ aj vy alebo vaši blízki blúdite v labyrinte stávok a hazardných hier, verte, že ešte nie je všetko stratené. Obráťte sa na odborníkov a nájdite zo svojich problémov cestu von.
(veri)
Zdroj: www.psychguides.com/guides/compulsive-gambling-symptoms-causes-and-effects/