Dlhodobý stres môže skončiť drogovou závislosťou

Dnešná doba je charakterizovaná svojou uponáhľanosťou a stresom. K pracovnému vyťaženiu sa pridáva aj strach o každodenné prežitie v súčasnej ekonomické neistote.

Dlhodobý stres môže skončiť drogovou závislosťou

Dnešná doba je charakterizovaná svojou uponáhľanosťou a stresom. K pracovnému vyťaženiu sa pridáva aj strach o každodenné prežitie v súčasnej ekonomické neistote. Medzi rizikové skupiny ohrozené stresom, prípadne drogami, patria sociálne slabí, ale paradoxne napríklad aj špičkoví manažéri. Oba javy pritom majú celkom racionálne, lekársky podložené vysvetlenie. 

Dopad na organizmus

Každý človek odpovedá na chronický stres rovnakým spôsobom: mozog vyšle signál krvou do nadobličiek, kde dochádza k produkcii tzv. stresových hormónov.

  • Jedným z hlavných medzi týmito hormónmi je kortizol, ktorý pôsobí predovšetkým na metabolické zásoby – teda glukózu, tuk a bielkoviny.
  • Jeho cieľom je pripraviť telo na stresovú záťaž, napríklad tým, že vyrába glukózu pre mozog.
  • Vedci zistili, že kortizol najskôr účinkuje aj v samotnom mozgu, kde je zodpovedný za emočnú zložku stresu.

Úľava? Len dočasná 

A práve niektoré drogy dokážu v „hlave“ prerušiť túto emočnú odpoveď na stres. Sú to hlavne opioidy, medzi ktoré patria:

  • opium,
  • morfium,
  • heroín,
  • kodeín.

Užívatelia po konzumácii týchto látok síce necítia negatívnu emočnú zložku stresovej reakcie, nič však netrvá večne. Účinok drogy časom pominie a ľudia potrebujú ďalšiu dávku, aby opäť mohli utlmiť svoje negatívne emócie.

Upokojte si nervy

Potlačenie nervozity a strachu je dôležité pre ľudí, ktorí do kontaktu s drogami zatiaľ neprišli. Omnoho zásadnejšie je však pre pacientov na odvykacej liečbe, zvlášť pre užívateľov opioidných látok. Práve napätie je u nich častým dôvodom návratu k závislosti, pretože ako už bolo spomenuté, opioidy utlmujú emočnú záťaž nepríjemnej reakcie. Pri liečbe závislostí by sa preto nemalo zabúdať ani na stres a jeho dopady na organizmus. Elimináciou napätia sa u pacientov mnohonásobne zvyšuje pravdepodobnosť úspechu liečby.

(holi)

Zdroj: www.addictiontreatmentmagazine.com

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 0
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež