Chcete pomôcť závislému? Sami drogu neskúšajte

Závislosť blízkeho človeka od drog je vždy problém. Je prirodzené, že mu chceme pomôcť.

Chcete pomôcť závislému? Sami drogu neskúšajte

Závislosť blízkeho človeka od drog je vždy problém. Je prirodzené, že mu chceme pomôcť. Okno do sveta závislého však neposkytne náš vlastný experiment s látkou, od ktorej je závislý. Dôvodov, prečo drogu neskúšať, je hneď niekoľko.

Prečo sa rozvíja závislosť, stále zostáva predmetom intenzívneho výskumu. V súčasnosti sa vedci odkláňajú od názoru, že za závislosť môže samotná látka. Rôzne látky a drogy majú síce rôzne silný adiktogénny potenciál (teda potenciál spôsobiť závislosť), ale zdravého človeka, ktorý má v poriadku svoj život, ani náhodný kontakt s tvrdou drogou nevykoľají.

Vstupenka do "chemického raja"

Na vzniku závislosti sa podieľa genetická informácia od rodičov, predovšetkým pomery v mozgových prenášačoch (neurotransmiteroch). Veľký vplyv má tiež osobnosť človeka. V praxi o "rozbehnutí" závislosti často rozhoduje (ne)uspokojivosť života. Ľudia, ktorí nemajú splnené životné úlohy (bližšie o tejto téme hovorí teória ôsmich vekov človeka) alebo sú ohrození (choroba, dlhy, sociálna izolácia, trauma atď.), majú sklon hľadať "chemické raje". Je to preto, že ich bežný, triezvy život je neuspokojivý alebo ohrozujúci. Drogy pre nich predstavujú dočasné vykúpenie. Ak niekto v takej situácii je, veľmi ťažko odoláva pokušeniu zabudnúť.

Drogový experiment nikoho zo závislosti nevytiahne

Môžete si myslieť, že svet narkomana pochopíte len vtedy, keď drogu sami ochutnáte. Obvykle nie sú také experimenty potrebné. Problémy závislého človeka sú totiž hlavne v raných fázach závislosti celkom z "tohto sveta". Neskôr sa závislý človek dostáva do vleku drogovej spoločnosti, ale aj tu hrá väčšiu rolu spoločnosť ostatných závislých, ich večierky a brlohy.

Vaša prípadná skúsenosť s drogou nepomôže nikomu nájsť cestu životom. Neukáže vám, ako vyzerá bežný deň závislého, ako veľmi sa venuje zháňaniu drogy, čo a ako rieši so svojimi kamarátmi a drogovými známymi. Počas experimentu nespoznáte atmosféru feťáckeho večierka.

 Úskalia drogových experimentov

Toho, čo počas experimentu nespoznáte, je veľa. Úprimne povedané, úskalí drogových experimentov je veľa a nie je možné nikomu odporučiť, aby v snahe pomôcť svojmu blízkemu túto cestu nastúpil. Len náhodne môžu byť problémy s čistotou látky (otrava) a hygienou (infekcia). Ani prežitie psychodelického stavu vám neukáže hlbiny priepastí, v ktorých sa závislý človek za triezva pohybuje. Nepochopíte, ako droga funguje po mesiacoch a rokoch užívania, keď sú jej efekty často významne odlišné od prvého požitia.

 Profesionálna pomoc

 Nespoliehajte sa len na svoj rozum a intuíciu. Navštívte odborníkov a konzultujte svoj postup. Je to iste rozumnejšia alternatíva než experiment s drogou. Ten vám cestu neukáže. Zato odborníci poznajú desiatky a stovky prípadov, vedia, ako postupovať, aby sa závislý človek prestal "rozpúšťať" vo svojich drogách.

 (shmt)

Zdroj: www.ceed.pdx.edu

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 3
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež