Smart drugs – nevinné životabudiče, alebo regulérne drogy?

Medzi mladými ľuďmi, a to nielen študentmi, sú v poslednom čase veľmi populárne tzv. smart drugs, „chytré drogy“. Tvária sa nevinne a akosi „prírodne“. Sú však naozaj také nevinné? Alebo len chytro vytvárajú závislosť?

Smart drugs – nevinné životabudiče, alebo regulérne drogy? Smart drugs – nevinné životabudiče, alebo regulérne drogy? Medzi mladými ľuďmi, a to nielen študentmi, sú v poslednom čase veľmi populárne tzv. smart drugs, „chytré drogy“. Tvária sa nevinne a akosi „prírodne“. Sú však naozaj také nevinné? Alebo len chytro vytvárajú závislosť?

Súslovie „smart drugs“ zahŕňa mnoho rôznych prípravkov, ktoré je možné najlepšie pomenovať slovom životabudiče. Tieto prípravky slúžia na lepší duševný výkon, na zlepšenie pamäti a na potlačenie spánku.

Popri osvedčených povzbudzujúcich prostriedkoch, akými sú najrôznejšie energetické nápoje, sa v poslednom čase na trhu objavuje mnoho prírodných stimulantov, ktoré tak nezaťažujú organizmus. Nájdu sa však aj výnimky v podobe „ťažších kalibrov“, a síce antipsychotík.

Guarana i ženšen: povzbudenie, alebo závislosť?

Medzi týmito takzvanými chytrými drogami sa objavuje ženšen, z ktorého sa robí čaj. Povzbudí a dodá energiu. Povzbudzuje aj výťažok z guarany, čo je lianovitá pralesná rastlina. Užíva sa vo forme tabliet, žuvačiek, nápojov aj kvapiek.

Strom ginkgo biloba alebo ginkgo dvojlaločné má obdobné účinky: zlepšuje pamäť a rozširuje cievy. Výťažok je možné kúpiť vo forme kapsúl, tinktúr či kvapiek.

Medzi najznámejšie povzbudzovače pamäti patrí aj lecitín, látka získavaná zo sójových bôbov. Podporuje prenášanie informácií v neurónových spojoch a psychológovia tvrdia, že spoľahlivo funguje. Lecitín sa predáva ako prášok v lekárňach. Najlepšie je rozpustiť ho v mlieku.

Organizmus môžu tiež aktivovať rôzne druhy korenia ako kardamóm, čili, zázvor, červené korenie, karí, škorica či klinček. Pri všetkých týchto látkach je však reálna účinnosť veľmi diskutabilná. Väčšinou totiž fungujú iba ako placebo. Napriek tomu aj tu môže hroziť psychická závislosť.

Závislosť na predpis

Aj lieky na predpis môžu poslúžiť ako stimulanty. Nemeckými médiami napríklad prebehli správy o užívaní antidepresív ako novom trende medzi tamojšími študentmi. Podľa prieskumu poisťovne Techniker Krankenkasse tvoria psychofarmaká takmer desať percent všetkých liekov, ktoré si nemeckí vysokoškoláci nechali za rok 2008 od lekára predpísať. Z prieskumu ďalej vyplýva, že lekári v Nemecku každému študentovi vysokej školy predpísali lieky v priemere na 52 dní v roku.

Liečba astmy alebo narkománie?

Ponuka na poli stimulačných prípravkov je totiž veľmi pestrá. Medzi najčastejšie zneužívané stimulačné drogy u študentov patria efedrín a amfetamín. Efedrín je obsiahnutý v mnohých liekoch napríklad na astmu, ale tvorí aj hlavnú zložku nelegálnej drogy pervitínu. Potlačuje potrebu spánku a pomáha prekonávať pocit únavy. Amfetamín patrí medzi typické psychostimulanty. Tiež potlačuje spánok a výrazne zvyšuje schopnosť vnímať. Pri oboch látkach je pomerne vysoká šanca, že sa užívateľ pri pravidelnom užívaní stane od drogy závislý.

Závislosť môže vzniknúť od všeličoho. A preto aj tu platí: nič sa nemá preháňať. Ako životabudiče môžu poslúžiť aj také obyčajné veci, ako je šport, zdravá strava, osviežujúce nealkoholické nápoje, dostatok spánku. Keď toto všetko skombinujete, žiadne umelé životabudiče, a už vôbec nie tie návykové, nebudete potrebovať.

(kam)

Zdroj: www.drogy.net

Páči sa Vám tento článok?
Počet hlasov: 8
Zdieľanie a tlač

Čítajte tiež