Liečite sa s úzkosťou? Potom pozor na benzodiazepíny!
Nepríjemný pocit napätia a zovretia sprevádzaný potením, nevoľnosťou, nedostatkom dychu a búšením srdca. Väčšina z nás toto už niekedy v živote pocítila, niektorí ľudia prežívajú úzkosť dokonca dennodenne. Rýchlu úľavu ponúkajú takzvané benzodiazepíny. Ide však o lieky bezpečné?
Benzodiazepíny bývajú najčastejšie predpisované lekármi rôznych odborností na rýchle riešenie stavu úzkosti či poruchy spánku. Nie všetci užívatelia sú však dôkladne informovaní o skutočnosti, že ide o lieky s vysokým rizikom vzniku závislosti. Ich užívanie je „bezpečné“ 2 až 6 týždňov. Ak však dotyčný hltá benzodiazepínové tabletky dlhšie, rozvíja sa uňho silná závislosť, a to tak psychická, ako aj fyzická. K príznakom patria:
- silná túžba a nutkanie vziať si tabletku,
- problémy v kontrole užívania (dotyčný sa nie je schopný ovládnuť a hltá viac tabliet za deň, i keď pôvodne plánoval užiť len jednu),
- tolerancia vyšších dávok (postupne nestačí jedna tabletka, na dosiahnutie žiadaného efektu musí byť zvýšená dávka),
- abstinenčné príznaky pri vysadení benzodiazepínov či znížení ich množstva.
Správanie narkomana
I keď sú benzodiazepíny predpisované pre stavy úzkosti a narušenia spánku, ich dlhodobé užívanie tieto stavy paradoxne zhoršuje. Pri snahe získať dostatočné množstvo balení upokojujúcich liekov sú potom ľudia schopní takmer všetkého – od krádeží cez falšovanie receptov až po obchádzanie viacerých lekárov s požiadavkou predpísať „len jedno balenie“.
Abstinenčné príznaky rovnaké ako u alkoholika
V prípade, že sa postihnutému lieky minú, rozvinú sa nebezpečné abstinenčné príznaky. Tie sú takmer totožné ako v prípade, keď vezmete pitie alkoholikovi – a to vrátane rizika epileptických záchvatov a delíria s halucináciami.
Stavy úzkosti môžu byť veľmi intenzívne a človeku hocikedy celkom znemožňujú normálne fungovať. Ich liečbu by však mal navrhnúť psychiater. Prvou voľbou medzi liekmi sú antidepresíva. Benzodiazepíny, ak sú nutné, by mali byť podávané len veľmi krátko. Ďalšou vhodnou metódou riešenia úzkostných stavov je psychoterapia.
Zdroj: