Ženy, ktoré otehotnejú pri substitučnej liečbe buprenorfínom, môžu v tejto liečbe pokračovať
U pacientok, ktoré otehotnejú počas substitučnej liečby závislosti od opioidov buprenorfínom/naloxonom, je vhodné pokračovať v liečbe, prípadne zvážiť prevedenie na monoterapiu buprenorfínom. Vyplýva to z odpovede, ktorú na základe analýzy dostupných štúdií pripravil tím Motherisk z Hospital for Sick Children v Ontariu (Kanada) ako reakciu na otázku lekára z terénu.
Deväťdesiat percent žien, ktoré zneužívajú návykové látky, je v reprodukčnom veku a tehotenstvo závislých žien je v 80 až 90 % prípadov neplánované. Liečba závislosti od návykových látok v tehotenstve je preto významným zdravotným problémom.
Aj keď je v tehotenstve ideálnym postupom úplné vysadenie opioidov, väčšina závislých žien toho nie je schopná ani za prísnej lekárskej kontroly. Stres vyvolaný rýchlou detoxikáciou môže byť spojený s rastovou retardáciou plodu, predčasným pôrodom alebo úmrtím plodu. Náhle vysadenie opioidov môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť potratu, predčasného pôrodu alebo narodenia mŕtveho dieťaťa. Súčasným štandardom liečby závislosti od opioidov u tehotných žien je udržiavacia substitučná liečba metadónom.
Prehľad štúdií z roku 2003 zahŕňajúci 309 tehotných ukázal porovnateľnú alebo nižšiu incidenciu abstinenčného syndrómu novorodencov (NAS) pri liečbe buprenorfínom než pri podávaní metadónu. Prehľad 31 štúdií z roku 2012 zahŕňajúci niekoľko sto tehotných nepreukázal zvýšené riziko malformácií pri prenatálnej expozícii buprenorfínu. V rozmedzí normálnych hodnôt boli i ďalšie neonatologické parametre, ako gestačný vek, hmotnosť, dĺžka a obvod hlavičky. Priemerná incidencia NAS bola 44 – 48 % a približne u polovice novorodencov bola nutná liečba.
Multicentrická randomizovaná kontrolovaná štúdia MOTHER (Maternal Opioid Trearment: Human Experimental Research) zahrnutá do vyššie uvedeného prehľadu porovnávala 58 novorodencov s prenatálnou expozíciou buprenorfínu a 73 s expozíciou metadónu. Medzi skupinami nebol zistený rozdiel vo výskyte NAS a novorodenci s buprenorfínom navyše potrebovali významne menej morfínu na jeho liečbu (priemerná dávka 1,1 mg vs. 10,4 mg, p < 0,009), liečba NAS u nich bola významne kratšia (4,1 dňa vs. 9,9 dňa, p < 0,003) rovnako ako dĺžka hospitalizácie (10,0 dňa vs. 17,5 dňa, p < 0,009).
Retrospektívny prehľad prác s matkami so substitučnou liečbou kombináciou buprenorfín/naloxon, ktorá bola začatá pred otehotnením (n = 8) alebo počas prvého trimestra (n = 2), neukázala významne horšie výsledky u matky ani u plodu v porovnaní s užívaním samotného buprenorfínu. Pri riadnom užívaní naloxonu sa neočakávajú nežiaduce účinky.
Na základe týchto dôkazov nie je substitučná liečba závislosti od opioidov buprenorfínom spojená s horšími výsledkami tehotenstva. U žien, ktoré otehotnejú počas stabilnej substitučnej liečby buprenorfínom/naloxonom, odporúčajú autori v tejto liečbe pokračovať alebo sa pokúsiť o prechod na monoterapiu buprenorfínom.
(zza)
Zdroj: Poon S., Pupco A., Koren G., et al. Safety of the newer class of opioid antagonists in pregnancy. Can Fam Physician. 2014 Jul; 60 (7): 631 – 2.