Pamäť u pacientov závislých od opiátov a liečených substitučnou terapiou
Substitučná liečba pacientov závislých od opiátov sa ukázala ako pomerne účinná pri udržaní pacientov v liečbe a obmedzení zneužívania opiátov na trestnú činnosť. Dopad substitučnej terapie, konkrétne podávanie opioidných agonistov na pamäť liečených pacientov, skúmali vo svojej štúdii fínski vedci. Svoje výsledky zverejnili v odbornom medicínskom časopise Substance Abuse Treatment, Prevention and Policy.Metadón a buprenorfín
Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú opioidné agonisty metadón a buprenorfín používané ako základné lieky substitučnej terapie pri odvykaní závislosti od opiátov. V mnohých oblastiach sveta je však táto závislosť spojená aj so závislosťou od benzodiazepínov, čo môže veľmi komplikovať liečbu. Zatiaľ však neboli nikdy uspokojivo opísané zmeny kognitívnych funkcií u týchto pacientov. Tento deficit sa pokúsili napraviť lekári z helsinskej Univerzitnej centrálnej nemocnice.
Dizajn štúdie
Štúdie fínskych lekárov sa zúčastnilo celkom 13 pacientov liečených metadónom a 15 pacientov liečených buď buprenorfínom, alebo kombináciou buprenorfín/naloxon, ktorí však zároveň zneužívali také benzodiazepíny. Bola u nich, najprv v prvých dvoch mesiacoch liečby a potom aj medzi šiestym a deviatym mesiacom liečby, sledovaná pracovná pamäť, bezprostredná verbálna pamäť a konsolidácia pamäti. Ich výsledky potom boli porovnávané s pätnásťčlennou kontrolnou skupinou. Všetky skupiny potom tiež mali vyplniť dotazník, v ktorom sami pacienti hodnotili subjektívne pocity týkajúce sa pamäti.Výsledky štúdie
Obe skupiny závislých pacientov zaznamenali štatisticky významne horšie výsledky, než boli stanovené v kontrolnej skupine. Čo sa bezprostrednej verbálnej pamäti týka, v prvých mesiacoch liečby boli výsledky omnoho horšie než u kontrolných pacientov. Respondenti z oboch skupín tiež hlásili omnoho viac subjektívnych ťažkostí s pamäťou než respondenti z kontrol. Pacienti, ktorí sa viac sťažovali na poruchy pamäti, si tiež v druhej časti terapie dokázali zapamätať omnoho menej, než tomu bolo v prvých mesiacoch liečby. Podobné výsledky boli zaznamenané aj v prípade, keď skupinu liečenú buď buprenorfínom, alebo kombináciou buprenorfín/naloxon opustili pacienti liečení iba buprenorfínom.
Čo štúdia priniesla?
Ako štúdia potvrdila, u pacientov na substitučnej terapii zneužívajúcich zároveň benzodiazepíny môže byť trvalo poškodená pracovná pamäť. Vysoký počet sťažností na poruchy pamäti u týchto pacientov potom môže znamenať aj zhoršenie konsolidácie pamäti v priebehu liečby.
(kam)
Zdroj: Rapeli P. et al.: Memory function in opioid-dependent patients treated with methadone or buprenorphine along with benzodiazepine: longitudinal change in comparison to healthy individuals., Subst Abuse Treat Prev Policy. 2009 Apr 17; 4: 6.