Francúzska prospektívna observačná štúdia liečby chronickej hepatitídy C u užívateľov drog
V posledných rokoch vo Francúzsku klesá počet užívateľov heroínu. Za podstatný dôvod tohto poklesu je považované zavedenie substitučnej terapie, ktorá tiež znížila mortalitu spojenú s užívaním heroínu. V roku 2003 väčšia polovica závislých od heroínu užívala substitučnú terapiu. Aspoň polovica závislých je tiež infikovaná HCV. Cieľom tejto štúdie bolo ohodnotiť zdravotnú starostlivosť poskytovanú užívateľom drog infikovaných vírusom hepatitídy C vo Francúzsku.Rozvrhnutie štúdie
Do súboru bolo zahrnutých 170 účastníkov zo 40 centier. Z 3 centier bolo zapojených 66 účastníkov (38,8 %) a z 37 ostatných centier sa zapojilo z každého 1 – 8 pacientov (n = 104). Zo štúdie byli vylúčení pacienti so spotrebou alkoholu viac ako 10 g/deň a pacienti s koinfekciou VHB alebo HIV.
Ciele liečby
Hlavným sledovaným parametrom bola zotrvávajúca virologická odpoveď (SVR) definovaná ako nedetegovateľné množstvo HCV RNA v sére (menej ako 50 IU/ml) za 24 týždňov po ukončení liečby.
Výsledky
SVR bola pozorovaná u 65 pacientov z celej štúdie (38,2 %). V podskupine 94 pacientov, ktorí dokončili liečbu aj s následným sledovaním, bola SVR zaznamenaná v 57,4 %. Miera SVR bola významne vyššia u:
- pacientov s compliance než s non-compliance (43,5 % verzus 23,9 %; p = 0,019),
- pacientov z centier s vysokým počtom zapojených pacientov než u tých s nízkym počtom zapojených pacientov (54,5 % verzus 27,9 %; p < 0,001),
- pacientov liečených buprenorfínom oproti osobám liečeným metadonom (48,1 % verzus 21,8 %; p = 0,001).
Buprenofrín verzus metadon
Okrem vyššie zmienených rozdielov ešte substitučná terapia buprenorfínom v spojení s genotypmi 2 alebo 3 infekcie HCV súvisela s významne vyššími hodnotami SVR (p < 0,01 pri oboch porovnaniach). Bola pozorovaná aj silná spojitosť medzi substitučnou terapiou buprenorfínom a omnoho priaznivejšími liečebnými výsledkami, a to zvlášť u ťažšie liečiteľných pacientov s vírusovými genotypmi 1 alebo 4 (SVR: buprenorfín 58,8 %, metadon 21,1 %; p = 0,008).
Záver
Ak má byť liečba hepatitídy úspešná, je potrebné, aby každé centrum vykonávalo aktívnu liečbu drogovo závislých osôb. Je nutné vykonať ďalšie prospektívne klinické štúdie, ktoré by overili asociáciu v SVR pri liečbe metadonom oproti liečbe buprenorfínom.
(ian)
Zdroj: Chossegros P, et al. A French prospective observational study of the treatment of chronic hepatitis C in drug abusers. Gastroentérologie Clinique et Biologique 2008;32(10):850–857.