Čerstvo dospelí závislí jedinci horšie spolupracujú pri substitučnej liečbe
Základom substitučnej terapie u jedincov závislých od opiátov je ochota na spoluprácu. Práca autorov z Harvard Medical School naznačuje, že čerstvo dospelí jedinci pri liečbe spolupracujú horšie.</p>
Čerstvo dospelí jedinci, teda podľa autorov mladí ľudia vo veku 18 – 25 rokov, často zlyhávajú v dlhodobej spolupráci pri liečbe opiátovej závislosti. V publikovanej štúdii sa autori zamerali na záznamy o liečbe buprenorfínom a porovnávali mieru zotrvania na liečbe medzi čerstvo dospelými jedincami a staršími dospelými. Celkovo mali autori k dispozícii záznamy o liečbe 294 dospelých závislých jedincov, z ktorých 24 % bolo vo veku 18 – 25 rokov. Tieto záznamy obsahovali informácie o liečbe buprenorfínom, sesterskej starostlivosti a priebehu intenzívneho ambulantného programu nasledovaného psychosociálnou podporou (návštevy v intervale 1 týždňa).
Analýza dát o liečbe ukázala, že v porovnaní so staršími dospelými je u čerstvo dospelých jedincov liečených buprenorfínom nižšia pravdepodobnosť pokračovania v liečbe po 3 mesiacoch liečby (56 % oproti 78 %) a tiež po roku (17 % oproti 45 %). Čerstvo dospelí ľudia tiež boli častejšie pozitívni na zakázané opiátové látky, častejšie relabovali alebo prerušili liečbu.
Táto analýza teda ukázala, že mladí ľudia vo veku 18 – 25 rokov sú náchylnejší na zhoršenú spoluprácu pri odvykacej substitučnej terapii. Ďalšie štúdie by mohli odpovedať na to, aké faktory sú v tejto vekovej kategórii zvlášť asociované so zotrvaním na liečbe buprenorfínom. Ich výsledky by mohli pomôcť zlepšiť liečbu a dlhodobé výsledky v tejto skupine závislých jedincov.
(eza)