Ambulantná substitučná liečba Suboxonom bráni vyčleneniu osôb kedysi závislých od opiátov z normálnej spoločnosti
Psychiatri z Bosny a Hercegoviny oceňujú prínos substitučnej liečby buprenorfínom a naloxonom (Suboxon) u mladých osôb závislých od opiátov. Dlhodobá ambulantná liečba Suboxonom umožňuje účinnú detoxikáciu a odvykanie bez toho, aby zbavovala kedysi drogovo závislé osoby možnosti pracovať a udržiavať normálne sociálne kontakty. Vďaka tomu nemusia byť drogovo závislí jedinci liečení Suboxonom celkom vyradení z normálnej spoločnosti.
Odvykanie závislosti od opiátov si vyžaduje dlhodobú liečbu. Cieľom tejto liečby je nielen psychické a fyzické zdravie závislého a prevencia smrteľných následkov, ale aj prevencia sociálnej izolácie, ktorej dôsledkom býva kriminalita, zločiny a násilné činy. Dlhodobá ústavná starostlivosť nie je v Bosne a Hercegovine v súčasnosti k dispozícii. Umiestnenie drogovo závislého do trestného alebo nápravného zariadenia nie je ani zďaleka ideálne, pretože vedie k stigmatizácii a ďalšiemu sociálnemu vyčleneniu týchto osôb.
Substitučná liečba buprenorfínom a naloxonom umožňuje ambulantné odvykanie u osôb závislých od opiátov, do ktorého sú zapojení príbuzní bez drogovej závislosti. Táto liečba sa vyhýba ústavnej starostlivosti a zabraňuje vyčleneniu osoby kedysi závislej od opiátov z normálnej spoločnosti. To významne zvyšuje kvalitu života osôb počas odvykania a znižuje riziko recidív.
(zza)
Zdroj: Hasanović M. et al. Medically assisted treatment for opiate addiction - suboxone method as prevention of social exclusion of youth – Tuzla model. Psychiatr Danub. 2012 Oct; 24 Suppl 3: S398–404.